آبرو چیست؟

در مقاله های پیشین سایت به شما عزیزان گفتیم ساندویچ پانل چیست چه کاربرد هایی دارد و چه انواعی دارد در این مطلب ما قصد داریم تا برای شما مطلبی در مورد اینکه آبرو یا نام دیگر آن گاتر و کاربرد آن در ساندویچ پانل مطلبی تهیه کنیم. با پانل تونیکس همراه باشید.

آبرو چیست؟

در بحث ساندویچ پانل آبرو یا گاتر یک ناودان است که روی سقف های شیروانی قرار می گیرد و باعث می شود آب حاصل از باران و برف روی پشت بام داخل این آبرو ریخته شود. پس از اینکه باران در این آبرو جمع شد به سادگی از طریق لوله به محل مورد نیاز هدایت می شود.

آبرو یا گاتر شیروانی انواع مختلفی دارد و هزینه هر کدام متفاوت است. نحوه اجرای آبرو یا گاتر سهل است و دشواری ندارد. به دلیل اینکه این آبرو ها دارای وزن مناسب هستند می توانید آن را در ارتفاع های بلند به آسانی حمل نمایید.

اصولا در اجرای ساندویچ پانل در حالت استفاده به عنوان ساندویچ پانل سقفی از آبرو نیز استفاده می شود تا آب برف و باران به داخل سازه راه پیدا نکند. تمیزکاری و رعایت نکات ریز در اجرای ساندویچ پانل از ویژگی های مهم حین نصب و اجرا می باشد.

انواع آبرو

انواع آبرو به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 • آبرو جعبه ای یا چهارگوش
 • آبرو لندنی (دایره ای فرم)
 • آبرو فیتیله ای (سوئدی-مخفی)
 • آبرو کناری
 • آبرو وسط

مراحل اجرای آبرو در نصب ساندویچ پانل

نحوه نصب و اجرای آبروها در فرآیند نصب ساندویچ پانل بسیار راحت و سریع است اما دارای نکات ریزی است که بایستی در زمان نصب مورد توجه قرار گیرد.

مراحل نصب بدین ترتیب است:

 • جوشکاری فریم های گاتر
 • نصب فریم ها
 • وصل کردن لبه فریم ها
 • جوشکاری ورق و خم پیشانی به پروفیلها
 • جوشکاری ورقهای دامپا
 • نصب آبرو

کاربرد آبرو در ساندویچ پانل

آبرو یا گاتر در اجرای ساندویچ پانل مورد استفاده قرار میگیرد. جهت جمع آوری آب های سرریز شده از سقف شیبدار ساندویچ پانل باید دورتادور محیط سقف در قسمت شیب از آبرو استفاده شود.

آبرو به کانال و یا جوی اطلاق میگردد که مسیر آب را هدایت میکند. جهت ایجاد آبرو از ورق های فلزی گالوانیزه به ضخامت 1.5 -2 میلیمتر استفاده می گردد که بسته به نوع درخواست مشتری دارای مقاطع مختلف است.

جهت جمع آوری آب از قسمت کف آبرو از نافی استفاده می گردد که این نافی به وسیله یک لوله PVC آب را به کف زمین و قسمت سنگ شور هدایت میکند.

عموما طول این گاتر ها از 2 متر تا 6 متر میباشد که نقاط اتصال آن را با استفاده از جوش پر میکنند و سپس بررروی نقاط جوش داده شده از ماستیک استفاده می گردد که تمامی منافذ کاملا پر می شود.

جمع بندی

ساندویچ پانل یک از مصالحی است که امروزه کاربرد بسیاری در ساخت و ساز دارد که از دو ورق آلوزینک، گالوانیزه و… ایجاد می شود که در میان آن عایقی با فوم پلی استایرن، پشم سنگ، پلی یورتان، فوم XPS، پشم شیشه و در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی وجود دارد..

در این مقاله سعی کردیم برایی شما عزیزان مطلبی مختصر و مفید در مورد آبرو و انواع و کاربرد آن در ساندویچ پانل و نحوه اجرای آن در ساندویچ پانل تهیه کنیم. شما می توایند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید

آبرو به چند نوع دسته بندی می شود؟

آبرو به پنج نوع آبرو جعبه ای یا چهارگوش، آبرو لندنی (دایره ای فرم)، آبرو فیتیله ای (سوئدی-مخفی)، آبرو کناری، آبرو وسط دسته بندی می شود

آبرو چه کاربردی در ساندویچ پانل دارد؟

جهت جمع آوری آب های سرریز شده از سقف شیبدار ساندویچ پانل باید دورتادور محیط سقف در قسمت شیب از آبرو استفاده شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «آبرو چیست؟»

  1. آبرو یا گاتر در اجرای ساندویچ پانل مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد آبرو برای جمع آوری آب های سرریز شده از سقف شیبدار ساندویچ پانل است که باید دور تا دور محیط سقف در انتهای شیب ساندویچ پانل‌های سقفی نصب شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776