what is sandwichpanel

ساندویچ پانل چیست

یکی از انواع پرکاربرد متریال ساختمانی و سازه است که امروزه با توجه به پیشرفت صنعت در کشور ایران مورد توجه بسیاری از شرکت ها و مهندسان قرار گرفته است ، در ادامه با مجمموعه پانل تونیکس همراه باشید تا به معرفی اجزاء و کاربرد اصلی ساندویچ پانل بپردازیم.

کاربرد ساندویچ پانل

قبل از هر توضیحی ابتدا باید در رابطه با کاربرد ساندویچ پانل مثالی برای شما بزنیم ، گاهاً در حین گذر از سوله های بسیار بزرگ خودروسازی و شرکت های تولیدی شاهد نوع ساخت شیروانی و شکل خاص سازه هستیم و این نوع طرح و شکل خاص توجه ما را به خود جلب میکند.

جالب است بدانید که ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی است که در ساخت این سوله ها به کار رفته است ، ساندویچ پانل به صورت کلی به دو نوع دیواری و سقفی تقسیم می‌شود.

از کاربرد های دیگر ساندویچ پانل می‌توانیم به ماشین های یخچالی حمل مواد فاسد شدنی یا به اصطلاح اتاق های حمل بار یخچالی اشاره کرد که بر روی کامیون های کشنده و کامیونت ها و… نصب می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل به دلیل عایق گرما و سرما سبب شده است تا یکی از پر کاربرد ترین متریال ساخت اتاق های یخچالی باشد.

اجزا ساندویچ پانل

اجزاء ساندویچ پانل به صورت کلی 3 قسمت دارد پوسته بالایی هسته و پوسته پایینی ، پوسته های به پانل یا همان ورق هایی از جنس گالوانیزه اشاره دارد که با رنگ های مختلف در بازار موجود است ، هسته به نوع عایقی که در بین این دو ورق بالایی و پایینی قرار میگیرد گفته می‌شود.

کلمه ساندویچ به همین دلیل است که بر روی این محصول قرار داده شده است ، ساندویچ از تمام جهت با نان احاطه می شود و این موضوع در پنل هایی از جنس گالوانیزه هم صادق است.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پنل دارای انواع مختلفی است ، ساندویچ پانل پلی یورتان ، ساندویچ پانل پشم سنگ ، ساندویچ پانل نسوز و… ساندویچ پانل در نوع عایق به کار رفته در بین دو ورق گالوانیزه تفاوت دارند.

ساندویچ پانل کلین روم

همواره استفاده ازمحیط های ایزوله و ایمن در صنعت های مختلف کاربرد داشته است ، اکثراً اتاق ایزوله یا به خارجی کلین روم در صنعت داروسازی و پزشکی بسیار کاربردی است ، استفاده از ساندویچ پنل ها سبب شده است تایک محیط ایزوله و ایمن برای انواع صنایع مختلف از جمله مهم ترین آن داروسازی و پزشکی ایجاد شود.

ساندویچ پانل کلین روم سبب می‌شود که دمای محیط در حالتی که تنظیم شده است باقی بماند و از تغییر دما جلوگیری کند همچنین به دلیل ایجاد محیطی ایزوله سبب می‌شود تا باکتری و ویروس نتواند به داخل این محوطه نفوذ کند.

ساندویچ پانل سقفی

همانطور که مشخص است ساندویچ پانل سقفی به عنوان سقف سازه های پنلی کاربرد دارد ، سقف انواع سوله و حتی سقف خانه های بلند کاربرد دارد.

ساندویچ پانل سقفی به دلیل ایجاد عایق در سقف سبب می‌شود تا پس از گذشت زمان حتی نیازی به استفاده از عایق کاری پشت بام و سقف نباشد همچنین این نوع سقف سبب می‌شود تا انرژی در طول زمستان و تابستان کمتر مصرف شود به دلیل عایقی که دارد از هدر رفتن انرژی جلوگیری میکند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع ساندویچ پانل به مقالهسایت ما مراجعه کنید.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری همان طور که از نامش پیداست برای پوشش دیوار ساختمان ها و ساخت و سازها استفاده می شود.

ساندویچ پانل دیواری برخلاف ساندویچ پانل سقفی که شکل ذوزنقه دارد پانل دیواری شکلی صاف و ساده دارد که در هسته مرکزی آن از فوم پلی یورتان، فوم XPS و یا پلی استایرن استفاده می شود و دو ورق اطراف هسته که او را پوشانده اند از گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم یا بعضی موارد کاغذ و نایلون استفاده می شود.

برای اینکه بیشتر با ساندویچ پانل دیواری آشنا شوید شما عزیزان می توانید به صفحه ای از سایت ما با نام مراجغه نمایید و اطلاعات کامل تری دریافت فرمایید.

ساندویچ پانل پشم سنگ


یکی از انواع ساندویچ پانل به نام پشم سنگ می‌باشد، در ساندویچ پانل پشم سنگ از عایق پشم سنگ به عنوان ایزوله کردن آن استفاده می شود.

ساندویچ پانل پشم سنگ در برابر رطوب ، برودت هوا (گرما و وسرما) مقاومت بالایی دارد و درصنعت پانل ها به همین ویژگی ها معروف است

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ساندویچ پانل به مقاله آن با نام مراجعه فرمایید و بیشتر در مورد آن بدانید.

ساندویچ پانل پلی استایرن

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی است که از مونومر استایرن ساخته شده و به دلیل داشتن دانسیته کمتر به عنوان یک عایق صوتی وبرودتی خوب در انواع ساندویچ پانل های دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این نوع ساندویچ پانل ها در برابر پانل های پلی یورتان عایق خوبی برای حرارت و گرما به حساب نمی آیند.

تعریف کوتاهی را از ساندویچ پانل پلی استایرن در بالا برایتان شرح دادیم برای آشنایی بیشتر با این پانل به مقاله در سایت مراجعه کتید.

ساندویچ پانل پلی یورتان

پلی یورتان ها از طریق واکنش بین پلی ال با دی ایزوسیانات تولید می شوند که در نهایت ترکیب این دو ماده عایق بسیار قوی را به وجود می آورد.ساندویچ پانل های پلی یورتان از دو ورق فلزی از جنس آلوزینک یا گالوانیزه ساخته می شوند.

در تولید ساندویچ پانل های پلی یورتان فوم به صورت یکسان در تمام نقاط پانل از جمله برجستگی های نر و مادگی و شیار ها  تزریق می شود که این امر موجب بالا رفتن مقاومت حرارتی این نوع پانل می شود.

شما دوستداران ما می توانید برای آشنایی بیشتر با این ساندویچ پانل و آشنایی با مزایا و ویژگی های آن مقاله را مطالعه کنید.

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS)

ساندویچ پانل XPS دارای ویژگی خاصی است که همین موضوع آن را از نمونه های دیگر ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل های سقفی متمایز می کند و ساختار آن فوم پلی اورتان است و دارای پیوند بین مولکولی خاصی می‌باشد.

ساندویچ پالن XPS یکی از پر کاربردترین ساندویچ پانل ها است. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این پانل و ویژگی ها و مزایای آن به مطلب در سایت ما مراجعه فرمایید و اطلاعات مورد نظر خودتان را کسب نمایید.

ساندویچ پانل راه حل ساخت ویلا آماده

به تازگی اگر دقت کرده باشید ویلا های اماده بسیاری در سرتاسر ایران ساخته شده اند این ویلا های اماده تماماً با ساندویچ پنل ساخته شده است و در برابر انواع وضعیت آب و هوایی مقاومت بالایی دارد ، از ویژگی های این نوع ویلا ها می‌توانیم به ارزان بود و سریع تر ساخته شدن آن ها اشاره کرد.

ساندویچ پنل قابل حمل

ساندویچ پنل به دلیل نوع اسمبل و طراحی شدن آن می‌توانید شما ساندویچ پانل وسازه خود را هر زمان که نیاز داشتید از مکانی به مکان دیگر انتقال بدهید این موضوع سبب شده است تا ساندویچ پانل بسیار مورد محبوبی برای سازندگان و دارندگان زمین و سوله شود.

چرا که شما می‌تونید به راحتی در طول چند روز سازه خود را به راحتی خورد کرده و به تکه های کوچک تبدیل کنید سپس به هر مکان که بخواهید آن هارا جا به جا کنید و سپس با پیچ و مهره آن را اسمبل کنید.

البته نصب ساندویچ پانل نیاز به یک تیم متخصص نصاب ساندویچ پانل دارد که این کار را برای شما انجام بدهد در غیر این صورت این کار غیر ممکن است.

طول هر ورق ساندویچ پانل

طول هر ورق ساندویچ پانل بستگی به شرکتی که شما از ان خریداری می‌کنید متفاوت است و معمولاً برحسب مترمربع سنجید و فروخته می‌شود پس قبل از خرید باید میزان ساندویچ پانل مورد نیاز و مصرفی خود را برحسب مترمربع به بخش فروش ساندویچ پانل اعلام کنید تا میزان قیمت و تعداد شیت های مورد نیاز برای پنل ساندویچی را به شما اعلام کنند.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پنل یکی از اصلی ترین مواردی است که باید توسط یک تیم خبره این کار انجام شود اگر تیم غیر متخصص ساندویچ پانل شما را نصب کنند ممکن است در طولانی مدت دچار مشکل و تاب افتادگی شود همچنین ممکن است در برخی از مناطق کشور به دلیل وجود رطوبت و باران های بسیار مانند قسمت شمالی کشور دچار پوسیدگی و فرسودگی پانل شود.

به همین دلیل یک تیم متخصص می‌تواند به خوبی درز های میان ورق پانل را بپوشاند و از ایجاد چنین مشکلاتی جلو گیری کند.

برای اینکه بیشتر با موضوع نصب ساندویچ پانل و شیوه های نصب آن آشنا شوید می توانید مقاله را دز سایت ما مطالعه فرمایید.

ساندویچ پانل جایگزین ایزوگام

در گذشته برای ایزوله کردن سقف ساختمان از ایزوگام استفاده می‌کردند که با استفاده از قیر و مواد مخصوص سقف خانه هارا ایزوله می‌کردند که در فصول گرم و سرد سال از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

اما پس از ورود ساندویچ پانل و سقف های شیروانی آن که راه حل مناسبی برای ایزوله کردن سقف و پشت بام های خانه بود بیشتر ساختمان های مرتفع به سراغ این متریال ساختمانی امدند.

استفاده از ساندویچ پنل سقفی در برج های مرتفع و ساختمان های چند طبقه امروزه کاربرد دارد این موضوع سبب شده است از مشکلاتی مانند جمع شدن اب در سقف پشت بام و پارو کردن برف در زمان بارش سنگین در فصل زمستان راه حل خوبی باشد.

قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل به دلیل استفاده از متریال بسیاری در ساخت ان ممکن است در طول زمان متفاوت باشد برای مثال جالب است بدانید که ساندویچ پانل ها به دلیل این که از ورق های اهنی یا همان ورق گالوانیزه ساخته می‌شوند و قیمت روزانه ورق های اهن هم لحظه ای است به همین دلیل باید قیمت ساندویچ پانل را روزانه از دفاتر فروش ما استعلام بگیرید.

ما در سایت خود لیستی از قیمت ساندویچ پانل های تونیکس آماده کرده ایم که شما می توانید در بخش این قیمت ها را مشاهده نمایید.

از دیگر مواردی که بر روی قیمت پنل تاثیر دارد نوع عایق به کار رفته در داخل ان است برای مثال شما یک پانل کند سوز یا پانل ساندویچی نسوز را سفارش می‌دهید این نوع پانل با یک پانل معمولی عایق پشم و سنگ قیمت متفاوتی دارد که سبب بروز اختلاف قیمت در هر مترمربع ان می‌شود.

ساندویچ پانل چه کاربرد هایی دارد؟

ساندویچ پانل در سوله ها، کانکس ها، سازه های پیش ساخته، صنایع مهم مانند بیمارستان و خودروسازی، اتاق های حمل بار یخچالی، سرد خانه ها و بسیاری دیگر از سازه های صنعتی کاربرد بسیاری دارد.

ساندویچ پانل از نظر کاربرد چند نوع دارد؟

ساندویچ پانل ها از نظر کاربردشان به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم می شوند.

2 دیدگاه دربارهٔ «ساندویچ پانل چیست»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره خرید

021-26421776