what is sandwichpanel

ساندویچ پانل چیست؟

همان طور که از اسم آن پیداست ساندویچ پانل تداعی‌کننده ساندویچ خوراکی در ذهن است. اما ساندویچ پانل یک سازه ساختمانی است که شکل ظاهری آن به مثابه ساندویچ است. اما چرا به این سازه‌ها ساندویچ پانل گفته می‌شود؟

پاسخ این است: ساندویچ، از سه لایه تشکیل شده که لایه وسطی توسط دو لایه یکسان و یک شکل محصور شده باشد. به همین دلیل به این سازه‌های پیش ساخته ساندویچ پانل گفته می‌شود. این سازه‌های پیش ساخته از دولایه ورق فلزی در بیرون و یک لایه عایق در مرکز یا هسته ساندویچ پانل تشکیل شده است.

ساندویچ پانل‌ها به لحاظ کاربرد به دو دسته کلی ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم بندی می‌شوند که به صورت مشخص در دیوار و سقف سازه‌ها به کار می‌روند.

قبل از شرح ساختار ساندویچ پنل‌ها لازم است بدانید که در بازار ایران انواع محدودی از آن‌ها تولید می‌شوند. شالوده ورق‌های بیرونی ساندویچ پانل از جنس ورق آهنی است. ورق‌های فلزی به کار برده شده در ساندویچ پنل‌ها در طی زمان تغییرات زیادی داشته است. برای مثال ورق‌های فلزی ابتدایی‌ترین پانل‌ها تنها از جنس آهن بود که به دلیل خوردگی و زنگ زدگی آهن در برابر رطوبت و تابش خورشید استفاده از آن منسوخ شد. اما اکنون ورق‌های فلزی به کار برده شده از جنس گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک هستند.

مواد اولیه به کار برده شده در عایق ساندویچ پانل‌ها نیز از دو نوع پشم یا از نوع فوم است. به صورت کلی ساندویچ پانل‌ها به لحاظ عایق به کار برده شده در هسته به 4 نوع پلی استایرن، xps، پشم سنگ و پلی اورتان تقسیم بندی می‌شوند.

کاربرد ساندویچ پانل

قبل از هر توضیحی ابتدا باید در رابطه با کاربرد ساندویچ پانل مثالی برای شما بزنیم ، گاهاً در حین گذر از سوله‌های بسیار بزرگ خودروسازی و شرکت‌های تولیدی شاهد نوع ساخت شیروانی و شکل خاص سازه‌ها هستیم و این نوع طرح و شکل خاص توجه ما را به خود جلب می‌کند. اکنون دیگر می‌دانیم که متریال اصلی این سازه‌ها از جنس ساندویچ پانل است.

ساندویچ پنل‌ها یکی از انواع پرکاربرد متریال ساختمانی و سازه بوده که امروزه با توجه به پیشرفت صنعت در کشور ایران مورد توجه بسیاری از شرکت‌ها و مهندسان قرار گرفته است، با ما همراه باشید تا به معرفی اجزاء و کاربرد اصلی ساندویچ پانل بپردازیم.

اتاق حمل بار

از کاربردهای دیگر ساندویچ پانل می‌توان به ماشین‌های یخچالی حمل مواد فاسد‌شدنی یا به اصطلاح اتاق‌های حمل بار یخچالی اشاره کرد که بر روی کامیون های‌کِشنده و کامیونت‌ها و… نصب می‌شود. استفاده از ساندویچ پانل به دلیل عایق گرما و سرما سبب شده است تا یکی از پرکاربردترین متریال ساخت اتاق‌های یخچالی باشد.

کانکس

علاوه بر این از ساندویچ پنل‌ها در ساخت کانکس نیز استفاده می‌شود. کانکس یا همان خانه‌های پیش ساخته در ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شود که به سبب استفاده از ساندویچ پانل در ساختار آن، بسیار سبک بوده و قابلیت حمل‌ونقل و جا‌به‌جایی نیز دارد. ضمن اینکه کانکس‌ها در برابر رطوبت، حرارت و صوت نیز عایق بسیار خوبی هستند. این سازه‌ها در برابر انواع وضعیت آب‌وهوایی مقاومت بالایی دارند. این سازه‌ها بسیار سریع‌تر ساخته می‌شوند و قیمت آن‌ها نیز نسبت به مصالح ساختمانی سنتی نیز به صرفه است.

کانکس یا همان اتاقک‌های پیش ساخته کاربری‌های متفاوتی دارد برای مثال کانکس ویلایی، کانکس سردخانه، کانکس فروشگاهی، آتش نشانی، پلیس، نگهبانی، مدیریتی، و…از جمله کاربردهای کانکس است.

ویدئو زیر مراحل کلی تولید ساندویچ پانل، نصب و اجرای ساندویچ پانل را برای شما به تصویر می‌کشد.

اتاق تمیز (کلین روم)

همواره استفاده از محیط‌های ایزوله و ایمن در صنعت‌های مختلف کاربرد داشته است، اکثراً اتاق ایزوله یا کلین روم در صنعت داروسازی و پزشکی بسیار پر کاربرد است. استفاده از ساندویچ پنل‌ها سبب شده است تا یک محیط ایزوله و ایمن برای انواع صنایع مختلف از جمله مهم‌ترین آنها صنایع داروسازی و پزشکی ایجاد شود.

ساندویچ پانل کلین روم سبب می‌شود که دمای محیط در حالتی که تنظیم شده است باقی بماند و از تغییر دما جلوگیری کند همچنین به دلیل ایجاد محیطی ایزوله سبب می‌شود تا باکتری و ویروس نتواند به داخل این محوطه نفوذ کند.

اجزا ساندویچ پانل

اجزاء ساندویچ پانل به صورت کلی 3 قسمت دارد: پوسته بالایی، هسته و پوسته پایینی تشکیل شده است. همان طور که گفتیم پوسته‌های پانل یا همان ورق‌هایی که در پانل بکار رفته از جنس ورق گالوانیزه، آلومینیوم و یا آلوزینک است که با رنگ‌های مختلف در بازار موجود است. هسته نیز به نوع عایقی که در بین دو ورق بالایی و پایینی قرار می‌گیرد گفته می‌شود.

انواع ساندویچ پانل به لحاظ کاربرد

ساندویچ پانل سقفی

همانطور که مشخص است ساندویچ پانل سقفی به عنوان سقف سازه‌های پنلی کاربرد دارد، سقف انواع سوله و کانکس را با استفاده از ساندویچ پانل می‌سازند. ساندویچ پانل سقفی به دلیل ایجاد عایق در سقف سبب می‌شود تا پس از گذشت زمان حتی نیازی به استفاده از عایق کاری پشت بام و سقف نباشد همچنین این نوع سقف سبب می‌شود تا انرژی در طول زمستان و تابستان کمتر مصرف شود به دلیل عایقی که دارد از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع ساندویچ پانل به مقاله سایت ما مراجعه کنید.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری همان طور که از نامش پیداست برای پوشش دیوار ساختمان‌ها و ساخت‌وسازها استفاده می‌شود. ساندویچ پانل دیواری برخلاف ساندویچ پانل سقفی که شکل ذوزنقه دارد پانل دیواری شکلی صاف و ساده دارد که در هسته مرکزی آن از فوم پلی یورتان، فوم XPS و یا فوم پلی استایرن استفاده می‌شود و دو ورق اطراف هسته که او را پوشانده‌اند از ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک، ورق آلومینیوم یا بعضی موارد از کاغذ و نایلون استفاده می‌شود.

برای اینکه بیشتر با ساندویچ پانل دیواری آشنا شوید شما عزیزان می‌توانید به صفحه‌ای از سایت ما با نام مراجعه نمایید و اطلاعات کامل‌تری دریافت فرمایید.

انواع ساندویچ پانل به لحاظ ساختار

ساندویچ پنل دارای انواع مختلفی است: ساندویچ پانل پلی یورتان، ساندویچ پانل پشم سنگ، ساندویچ پانل نسوز، پلی استایرن، و…

ساندویچ پانل پشم سنگ

یکی از انواع ساندویچ پانل، ساندویچ پانل پشم سنگ است، در ساندویچ پانل پشم سنگ از فوم عایق پشم سنگ برای ایزوله کردن آن استفاده می‌شود. ساندویچ پانل پشم سنگ در برابر رطوبت، برودت هوا (گرما و سرما) مقاومت بالایی دارد و در صنعت پانل‌ها به همین ویژگی معروف است.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ساندویچ پانل به مقاله آن با نام مراجعه فرمایید و بیشتر در مورد آن بدانید.

ساندویچ پانل پلی استایرن

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی است که از مونومر استایرن ساخته شده و به دلیل داشتن دانسیته کمتر به عنوان یک عایق صوتی و برودتی خوب در انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این نوع ساندویچ پانل‌ها در برابر پانل‌های پلی یورتان عایق خوبی برای حرارت و گرما به حساب نمی‌آیند.

تعریف کوتاهی را از ساندویچ پانل پلی استایرن در بالا برایتان شرح دادیم برای آشنایی بیشتر با این پانل به مقاله در سایت مراجعه کتید.

ساندویچ پانل پلی یورتان

پلی یورتان‌ها از طریق واکنش بین پلی ال با دی ایزوسیانات تولید می‌شوند که در نهایت ترکیب این دو ماده عایق بسیار قوی را به وجود می‌آورد. ساندویچ پانل‌های پلی یورتان از دو ورق فلزی از جنس ورق آلوزینک یاورق گالوانیزه ساخته می‌شوند. در تولید ساندویچ پانل‌های پلی یورتان فوم به صورت یکسان در تمام نقاط پانل از جمله برجستگی‌های نر و مادگی و شیارها تزریق می‌شود که این امر موجب بالا رفتن مقاومت حرارتی این نوع پانل می‌شود.

شما دوستداران ما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این ساندویچ پانل و آشنایی با مزایا و ویژگی‌های آن مقاله را مطالعه کنید.

ساندویچ پانل اکس پی اس (XPS)

ساندویچ پانل XPS دارای ویژگی خاصی است که همین موضوع آن را از نمونه های دیگر ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی متمایز می کند و ساختار آن فوم پلی اورتان است و دارای پیوند بین مولکولی خاصی می‌باشد.

ساندویچ پانل XPS یکی از پرکاربردترین ساندویچ پانل‌ها است. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این پانل و ویژگی‌ها و مزایای آن به مطلب در سایت ما مراجعه فرمایید و اطلاعات مورد نظر خودتان را کسب نمایید.

ساندویچ پنل قابل حمل

ساندویچ پنل‌ها به دلیل ساختار یکپارچه و سبکی که دارند به راحتی از یک مکان به مکانی دیگر منتقل می‌شوند. این موضوع سبب شده است تا ساندویچ پانل مورد استقبال سازندگان قرار گیرد.

چرا که شما می‌توانید در طول چند روز سازه خود را به راحتی از هم جدا کرده و به تکه‌های کوچک تبدیل کنید سپس به هر مکان که بخواهید آن‌ها را جابه‌جا کنید و مجددا با پیچ و مهره آن را سرهم‌بندی کنید.

البته نصب ساندویچ پانل نیاز به یک تیم متخصص نصاب ساندویچ پانل دارد که این کار را برای شما انجام بدهد در غیر این صورت این کار غیر ممکن است.

ابعاد ساندویچ پانل

عرض هر ساندویچ پانل بسته به شرکتی که شما از آن خریداری می‌کنید متفاوت است و معمولاً برحسب مترمربع فروخته می‌شود پس قبل از خرید باید متراژ ساندویچ پانل مورد نیاز و مصرفی خود را برحسب مترمربع به بخش فروش ساندویچ پانل اعلام کنید تا میزان قیمت و تعداد شیت‌های مورد نیاز برای پنل ساندویچی را به شما اعلام کنند.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پنل یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باید توسط یک تیم خبره انجام شود اگر تیم غیر متخصص ساندویچ پانل شما را نصب کنند ممکن است در طولانی مدت دچار مشکل و تاب افتادگی شود همچنین ممکن است در برخی از مناطق کشور اگر پانل‌ها به خوبی آب‌بندی نشوند به دلیل وجود رطوبت و باران‌های بسیار دچار پوسیدگی و فرسودگی می‌شوند. به همین دلیل یک تیم متخصص می‌تواند به خوبی درزهای میان ورق پانل را بپوشاند و از ایجاد چنین مشکلاتی جلو گیری کند.

برای اینکه بیشتر با موضوع نصب ساندویچ پانل و شیوه‌های نصب آن آشنا شوید می‌توانید مقاله را دز سایت ما مطالعه فرمایید.

ساندویچ پانل جایگزین ایزوگام

در گذشته برای ایزوله کردن سقف ساختمان از ایزوگام استفاده می‌کردند که با استفاده از قیر و مواد مخصوص سقف خانه‌ها را ایزوله می‌کردند که در فصول گرم و سرد سال از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

اما پس از ورود ساندویچ پانل و سقف‌های شیروانی آن که راه حل مناسبی برای ایزوله کردن سقف و پشت بام‌های خانه بود بیشتر ساختمان‌های مرتفع به سراغ این متریال ساختمانی آمدند.

امرزوه استفاده از ساندویچ پنل سقفی در سقف و پشت بام برج‌های مرتفع و ساختمان‌های چند طبقه کاربرد دارد این موضوع سبب شده است از مشکلاتی مانند جمع شدن آب در سقف پشت بام و پارو کردن برف در زمان بارش سنگین در فصل زمستان جلوگیری شود.

قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل به دلیل نوسانات قیمت دلار در طول زمان متفاوت است چراکه برخی از مواد اولیه پانل‌ها وارداتی هستند و این موضوع به صورت مستقیم بر روی قیمت نهایی ساندویچ پنل تاثیر دارد. به همین دلیل باید قیمت ساندویچ پانل را روزانه از دفاتر فروش ما استعلام بگیرید.

ما در سایت خود لیستی از قیمت ساندویچ پانل‌های تونیکس آماده کرده‌ایم که شما می‌توانید در بخش این قیمت‌ها را مشاهده نمایید.

از دیگر مواردی که بر روی قیمت پنل تاثیر دارد نوع عایق به کار رفته در داخل آن است برای مثال شما یک پانل کند سوز یا پانل نسوز را سفارش می‌دهید این نوع پانل با یک پانل معمولی عایق پشم و سنگ قیمت متفاوتی دارد که سبب بروز اختلاف قیمت در هر مترمربع آن می‌شود.

چند نمونه از مزایای ساندویچ پانل‌ها را نام ببرید؟

از مزایای شاخص ساندویچ پانل‌ها می‌توان به عایق بودن در برابر حرارت، صوت و رطوبت اشاره کرد.

استفاده از ساندویچ پانل در کدام مکان‌ها کاربرد دارد؟

از ساندویچ پانل‌ها اغلب در ساخت سوله‌ها، کانکس‌ها، صنایع مهم مانند بیمارستان و خودروسازی، اتاق‌های حمل بار یخچالی، سرد خانه‌ها و بسیاری دیگر از صنایع استفاده می‌شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «ساندویچ پانل چیست؟»

    1. بسته به نوع کاربری سازه و شرایط آب و هوایی منطقه باید یکی از انواع فوم‌ها را انتخاب کرد. ضمن اینکه هر کدوم از انواع فوم‌ها ویژگی شاخصی دارند و برای کاربری خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776