انواع سوله

در این مطلب از تیم تونیکس پانل قصد داریم تا برای شما عزیزان اطلاعاتی در مورد انواع سوله ارائه دهیم و شما را با نوع های مختلف آن َاشنا کنیم اما ابتدا برویم تا توضیح کوتاهی در مورد سوله به شما عزیزان ارائه دهیم.

سوله چیست؟

به زبان ساده، به سازه‌‌ای که سقف شیب دار داشته باشد، سوله می گویند. به طور متداول، از سوله ها، برای اسکلت ساختمان، سالن های ورزشی، تعمیرگاه و انبارها استفاده می شود.

یکمی از تفاوت های سوله با سازه این است که قاب های مورد استفاده در سوله به صورت شیب دار هستند و دهانه سوله نسب به سازه بزرگ تر است.برای ساخت سوله، نمی توان از پروفیل های موجود در بازار استفاده کرد؛ به این دلیل که ابعاد، ستون ها و سترها بزرگ‌تر است. برای ساخت سوله از تیر ورق استفاده می شود.

اگر می‌خواهید بیشتر با سوله و کاربرد و ویژگی آن آشنا شوید می توانید به صفحه ما با نام مراجعه فرمایید و بیشتر در مورد این موضوع مطالعه نمایید

تقسیم بندی سوله از نظر سقف و دهانه سوله

سوله ها را می توان براساس نوع دهانه و یا به صورت اسمی تقسیم بندی کرد. ابتدا انواع سوله را براساس اندازه و نوع دهانه تقسیم بندی می کنیم که این نوع تقسیم بندی بسیار تخصصی بوده و برای مطالعه مهندسین متخصص امر مفیدی است:

  • سوله تک دهانه به صورت 8
  • سوله دو یا چند دهانه یا با ستون مشترک به صورت 88 یا 888 یا 8888
  • سوله دو دهانه به صورت 88
  • سوله قوسی
  • سوله چند ضلعی

انواع سوله و کاربردهای آن

سوله های بسیاری با جنس‌های مختلفی در جهان وجود دارند؛ اما سه نوع سازه بیشترین استفاده را در جهان و در ایران دارند. در این بخش از مطلب، نحوه اجرای انواع سوله را براساس نوعی که به صورت عمومی شناخته می‌شوند تقسیم بندی می کنیم و به تعریف آن‌ها می پردازیم:

  • نوع اول: سوله سنگین که با نام‌های سوله تیر ورقی و سوله سنّتی شناخته می‌شود.
  • نوع دوم: سوله سبک که نام‌هایی مثل سوله خرپا، سوله قوسی و سوله HSS نیز دارد.
  • نوع سوم: سوله‌های UBM

سوله های سنگین یا سوله تیر ورقی

این نوع سوله‌ها که به سوله‌های سنّتی نیز معروف هستند در ایران بسیار کاربرد داشتند و در بسیاری از ساختمان‌های ایران، در ابتدا از سوله‌های سنگین استفاده می‌کردند.

همان تیرآهن‌های معروف نام سوله‌های سنگین یا سنّتی را دارند؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت علم مهندسی مشخص شد که این نوع سوله‌ها به دلیل وزن بالایی که دارند نمی‌توانند در برخی از ساختمان‌های شهرهای بزرگ و یا برخی محل‌های خاص قابل استفاده باشند. این شد که انواع دیگر سوله‌ها و روش اجرای سوله‌ها نیز به بازار آمدند.

سوله سبک یا خرپایی

یکی دیگر از انواع سوله‌ها، سوله‌های سبک هستند و به دلیل طراحی خاصی که دارند نسبت به نوع سنگین خود مقاوم‌تر و باکیفیت‌تر هستند.

این نوع سوله با آلیاژهای سبک‌تر ولی مقاوم‌تر ساخته شده‌اند و به سوله خرپایی نیز معروف هستند. این نوع سوله‌ها، سازه‌های ارزان‌قیمتی هستند که موارد کاربرد زیادی دارند و در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها نیز استفاده می‌شوند.

وزن سبک این نوع سوله‌ها به دلیل حذف تیر ورق‌های فولادی معروف به تیرآهن از سقف این سازه‌ها است که به همین دلیل نیز نسبت به سوله‌های تیر ورقی بسیار سبک‌تر هستند. جالب اینجا است که این نوع سوله‌ها به‌صورت متنوع ساخته می‌شوند و به سلیقه و نوع نیاز مشتری نیز بستگی دارند.

سوله‌های سبک یا همان خرپایی معمولاً از جنس پروفیل‌های صنعتی هستند. فراموش نکنید که هنگام انتخاب، نام برند سوله را در نظر داشته باشید زیرا در ساخت این‌گونه سوله‌ها تخصص و مهارت نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

کوچک‌ترین ایراد علمی در ساخت سوله ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به وجود بیاورد و از سوی دیگر سوله‌هایی که اصولی ساخته و نصب می‌شوند، استقامت بالایی دارند، به‌گونه‌ای که به سازه‌های مادام‌العمر معروف هستند.

یکی از مزایای عمده این نوع سوله دهانه قابل‌انعطاف آن‌ها است که بر اساس نیاز مشتری قابل‌تغییر است و انواع دیگر سوله‌ها این مزیت را ندارند.

سوله UBM

سوله یو بی ام جدیدترین نوع سوله محسوب می شوند و مدت زیادی نیست که ساخت آن ها در ایران رواج پیدا کرده است. برای ساخت آن‌ها از ورق‌های گالوانیزه استفاده می شود که خام به محل ساخت حمل شده و در آنجا توسط دستگاه‌های رول فورمینگ، شکل گرفته و به هم متصل می‌شوند.

حالتی شبیه به تونل داشته و سقف آن‌]ا کاملا قوسی شکل می‌باشد. در ساخت آن‌ها از فولاد استفاده نمی‌شود و به همین دلیل قیمت آن‌ها کمتر از دیگر انواع این سازه‌ها می‌باشد اما برای ساخت دهانه دچار محدودیت هستند و برای ساخت هر کاربری‌ای توصیه نمی‌شوند

در آن‌ها نمی‌توان جرثقیل‌های بزرگ و با منتاژ بالا را نصب کرد و مناسب کاربری‎‌‌هایی نظیر مرغداری نیز نیستند چرا که جنس سقف آن‌ها از پلی اورتان است که به شدت جاذب میکروب‌ها و باکتری‌ها بوده و امکان ضد‌عفونی کردن آن هم وجود ندارد.

به همین دلیل اگر از این سازه‌ها برای کاربری‌های دامی استفاده شود می‌تواند خسارت سنگینی را بر جای بگذارد و موجب آلودگی و بیماری برای دام شود. دقیقا به همین دلیل از آن ها برای کاربری‌های پزشکی، بهداشتی و غذایی نیز استفاده نمی‌شود.

انواع کاربری سوله

ممکن است در سازه شما از انواع مدل های سوله استفاده شود این موضوع ارتباط مستقیم با نوع کاربری شما از سوله دارد. برای این که بتوانید یک سوله عالی طراحی کنید که در طولانی مدت دچار مشکل نشود باید به صورت دقیق و با استفاده از دانش متخصصان سازنده انواع سوله به صورت مستقیم در تماس باشید. تیم تونیکس به شما این اطمینان خاطر را می‌دهد که بتوانید انواع کاربری سوله را اعم از سوله ورزشی، سوله کارگاهی، سوله انبار، سوله صنعتی، سوله سردخانه و… به بهترین شکل اجراء کنید.

کاربرد ساندویچ پانل در انواع سوله

ساندویچ پنل به دلیل عایق بودن و دارا بودن ضخامت مختلف امروزه کاربرد بسیاری دارند یکی از پرکاربرد ترین مصارف پانل ساندویچ به کارگیری آن در سوله های مدرن است که دونوع دیواری و سقفی پانل امروزه در صنعت سوله سازی کاربرد دارد. ساندویچ پانل بسته به نوع کاربری شما می‌تواند متفاوت باشد که این تفاوت در بخش میانی یا همان فوم پانل و بخش خارجی یعنی همان ورق های به کار رفته در پوشش خارجی پانل است.

اگر با مصالح مدرن پیش ساخته ساندویچ پنل آشنایی ندارید می‌توانید به مقاله مراجعه کنید.

جمع بندی

سوله انواع مختلفی با کاربردهای مختلفی دارد؛ اما سوله سبک که به سوله خرپایی معروف است از انواع سوله است که بیشترین کاربرد را دارد. با پیشرفت علم مهندسی، هنوز نوع سوله جدیدی نتوانسته است جای سوله‌های خرپایی سنتی را بگیرد.

سوله خرپایی مقرون‌به‌صرفه، مستحکم، سبک و قابل انعطاف است و سرعت کاربرد بالایی نیز دارد و درعین‌حال دارای طراحی منحصربه‌فرد نیز می باشد؛ این نوع سوله به سوله های مادام‌العمر معروق هستند.

فراموش نکنید که سوله خرپایی باید درست طراحی شود تا دوام و کارایی بالایی داشته باشد و به همین دلیل باید آن را از محل مناسب و مطمئنی تهیه کرد. برخی از شرکت‌ها هستند که مدیریت کل پروژِه را به عهده می‌گیرند و از طراحی تا ساخت انواع سوله را برای شما انجام می‌دهند.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم مطالب مفیدی در مورد انواع سوله برای شما عزیزان قرار دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل که در ساخت سوله نیز استفاده می شود در قیمت ساندویچ پنل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات خود را در مورد ساندویچ پنل کامل کنید.

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از قیمت های ساندویچ پانل به صفحه در سایت ما مراجعه کنید و یا با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776