انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از مصالح مدرن امروزی است که بسیار در ساخت سوله، کانکس، اتاق حمل بار و دیگر سازه‌های ساختمانی پرکاربرد شده و مورداستفاده قرار می‌‎گیرد. ساندویچ پانل چه از نظر کاربرد و چه از نظر فوم و ورق استفاده شده در آن دارای انواعی است که در این مطلب قصد داریم انواع ساندویچ پانل را برایتان نام‌برده و هرکدام را به‌اختصار توضیح دهیم. با پانل تونیکس همراه باشید.

انواع ساندویچ پانل

همان‌طور که گفتیم ساندویچ پانل دارای انواعی هم از نظر کاربرد و هم از نظر نوع فوم و ورق استفاده شده است که مهم‌ترین انواع پانل عبارت‌اند از:

 1. ساندویچ پانل دیواری
 2. ساندویچ پانل سقفی
 3. ساندویچ پانل سردخانه
 4. ساندویچ پانل اتاق تمیز
 5. ساندویچ پانل پلی‌یورتان
 6. ساندویچ پانل پلی‌استایرن
 7. ساندویچ پانل XPS
 8. ساندویچ پانل پشم سنگ
 9. ساندویچ پانل آلوزینک
 10. ساندویچ پانل گالوانیزه
 11. ساندویچ پانل آلومینیوم

در ادامه هرکدام از این پانل‌ها را برایتان به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

انواع ساندویچ پانل از نظر کاربرد

انواع ساندویچ پانل از نظر کاربرد به 4 دسته پانل دیواری، پانل سقفی، پانل سردخانه و پانل اتاق تمیز دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

1-ساندویچ پانل دیواری

این نوع پانل همان‌طور که از نامش مشخص است برای پوشش و عایق‌بندی دیوار سازه‌ها به کار می‌رود و از ورود گردوغبار و برودت هوا به داخل سازه جلوگیری می‌کند. از پانل دیواری در ساخت کانکس، سوله، اتاق تمیز، سردخانه و… استفاده می‌شود. ساندویچ پانل دیواری دارای انواع مختلفی از نظر شکل و خواص است. از مهم‌ترین انواع ساندویچ پانل دیواری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساندویچ پانل دیواری ساده
 • ساندویچ پانل دیواری طرح‌دار
 • ساندویچ پانل دیواری نرومادگی
 • ساندویچ پانل دیواری قفل‌دار
 • ساندویچ پانل دیواری پیج مخفی

2- ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی پانلی است که برای سقف سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. از این نوع پانل به‌عنوان نوعی پوشش و عایق مناسب برای سقف سازه استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد ساندویچ پانل سقفی در سوله، کانکس، اتاق حمل بار، فرودگاه و… است. ساندویچ پانل سقفی نیز دارای انواع مختلفی است. از انواع ساندویچ پانل سقفی از نظر شکل و گام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ساندویچ پانل سقفی سه‌گام
 2. ساندویچ پانل سقفی پنج‌گام

3- ساندویچ پانل سردخانه

از این نوع پانل در ساخت اتاق‌های سردخانه‌ای بزرگ استفاده می‌شود. از پرکاربردترین سردخانه‌ها می‌‎توان به سردخانه گوشت و مرغ و فرآورده‌های آن اشاره کرد. سردخانه وظیفه دارد تا گوشت و مرغ و مواد غذایی را در خود و در دمای مناسب و سرد نگه دارد و از فاسد شدن آن‌‍‌ها جلوگیری کند و به همین منظور برای سردخانه از موتور کمپرسوری استفاده می‌شود

این موتور باعث می‌شود تا از گرم‌شدن محیط و فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کند به همین دلیل انرژی تأمین‌کننده آن برق است. حال اگر از ساندویچ پانل سردخانه در ساختار آن استفاده کنیم باعث می‌شود محیطی ایزوله‌تر داشته باشیم و برق کمتری استفاده کنیم که باعث می‌شود در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم و هزینه‌های سردخانه نیز کمتر می‌شود.

4- ساندویچ پانل اتاق تمیز

یکی دیگر از انواع ساندویچ پانل که در صنعت داروسازی، آزمایشگاه و مکان‌هایی که نیاز به محیطی ایزوله دارند استفاده می‌شود، ساندویچ پانل اتاق تمیز یا کلین روم است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع پانل داشتن عایقی مناسب در برابر گرما و سرما است. پانل اتاق تمیز به دلیل داشتن محیطی ایزوله به این نام معروف شده است و بیشتر در محیط‌های حساس از آن استفاده می‌شود.

از کاربردهای پانل اتاق تمیز می‌توان به استفاده در صنعت قطعات کامپیوتر، صنعت داروسازی، پزشکی، آزمایشگاه‌ها اشاره کرد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین استفاده از ساندویچ پانل کلین روم در اتاق‌های عمل است؛ زیرا به دلیل ایزوله بودن می‌تواند محیطی پاکیزه و با دمای مناسب و ثبت برای بیمار ایجاد کند.

انواع ساندویچ پانل از نظر فوم

انواع ساندویچ پانل از نظر فوم نیز به چهار دسته پانل پلی‌یورتان، پلی‌استایرن، پشم سنگ و XPS تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام ارائه داده‌ایم:

5- ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی‌یورتان پانلی است که در ساختار آن از فوم پلی‌یورتان استفاده شده است. فوم پلی‌یورتان فومی است که از واکنش بین پلی ال با دی ایزوسیانات تولید می‌شود. در ساندویچ پانل‌هایی که از فوم پلی‌یورتان به‌عنوان عایق استفاده می‌شود در لایه بیرونی از ورق گالوانیزه یا ورق آلوزینک استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پلی‌یورتان در برابر حرارت مقاوم بسیار مناسبی از خود نشان می‌دهد این نوع ساندویچ پانل از نظر مقاومت در برابر آتش و حرارت به دودسته کندسوز (B2) و نسوز (B3) تولید می‌شوند که هر دو نوع آن جزو قوی‌ترین فوم‌های موجود در بازار هستند.

6- ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی‌استایرن پانلی است که در ساختار خود از فوم پلی‌استایرن استفاده کرده است. فوم پلی‌استایرن از مونومر استایرن ساخته شده و نوعی پلیمر مصنوعی است. این نوع پانل عایق مناسب و خوب در برابر صوت و برودت هوا است و در انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی مورداستفاده قرار می‌گیرد و دلیل آن هم داشتن دانسیته کمتر است.

ساندویچ پانل پلی‌استایرن به سه دسته معمولی، مقاوم و انبساطی تقسیم می‌شود که نوع سوم آن پلی‌استایرن انبساطی به دلیل اینکه عایق صوتی مناسبی است در ساخت ساندویچ پانل مورداستفاده قرار می‌گیرد. ساندویچ پانل پلی‌استایرن نسبت به پلی‌یورتان عایق مناسبی در برابر حرارت و گرما نمی‌باشد.

7- ساندویچ پانل XPS

ساندویچ پانل XPS به پانلی است که در ساختار آن از فوم اکس پی اس استفاده شده. فوم اکس پی اس در اصل اصلاح شده فوم پلی‌استایرن است و خواص آن از پلی‌استایرن بهتر و قوی‌تر است. ساندویچ پانل XPS یکی از پرکاربردترین و بهترین پانل از نظر فوم است.

8- ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ به پانلی گفته می‌شود که در ساختار خود از فوم پشم سنگ استفاده کرده باشد. فوم پشم سنگ وزن زیادی دارد و وزن آن حدود 100 تا 110 کیلوگرم در مترمکعب است. ساندویچ پانل پشم سنگ به ویژگی‌هایی همچون مقاومت در برابر رطوبت و برودت هوا معروف است همچنین پشم سنگ عایق بسیار مناسبی در برابر صوت است.

انواع ساندویچ پانل از نظر ورق

پانل آلوزینک، پانل گاوانیزه و آلومینیوم؛ انواع ساندویچ پانل از نظر ورق می‌باشند که در ادامه به توضیح مفید و مختصر آن‌ها پرداخته‌ایم:

9- ساندویچ پانل آلوزینک

ساندویچ پانل آلوزینک پانلی است که ورق‌های آن از جنس ورق آلوزینک است. ورق آلوزینک با ترکیب آلومینیوم، روی و سیلیکون ساخته می‌شود. ورق آلوزینک از نظر ساختاری شباهت بسیار زیادی به ورق گالوانیزه دارد. از ویژگی‌های ورق الوزینک می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا، مقاوم در برابر پوسیدگی و خوردگی، طول عمر بالا و وزن سبک آن اشاره کرد.

10- ساندویچ پانل گالوانیزه

 ساندویچ پانل گالوانیزه پانلی است که ورق‌های آن از جنس ورق گالوانیزه است. این ورق‌ها به‌منظور جلوگیری از پوسیدگی و زنگ‌زدگی سازه مورداستفاده قرار می‌گیرد. ورق گالوانیزه با پوشش یک‌لایه روی تشکیل شده است به همین دلیل استحکام بالایی دارند و در برابر رطوبت عایق مناسبی هستند.

11- ساندویچ پانل آلومینیوم

ساندویچ پانل آلومینیوم پانلی است که در ساختار آن از ورق آلومینیوم استفاده شده است. ورق آلومینیوم یکی از سبک‌وزن‌ترین فلزات موجود در بازار است و با ضخامت کم تولید می‌شود. آلومینیوم بعد از آهن و فولاد در بازار بیشترین تقاضا را در میان مشتریان دارد و همچنین از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و مقرون‌به‌صرفه است.

جمع بندی

در این مقاله برایتان انواع ساندویچ پانل را از نظر کاربرد، نوع فوم و نوع ورق استفاده شده در پانل نام بردیم و هرکدام را به‌اختصار توضیح دادیم. شما همراهان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و آشنایی بیشتر با هرکدام از انواع پانل می‌توانید به وب‌سایت ما یعنی پانل تونیکس مراجعه کنید و یا با کارشناسان و مشاوران ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776