انواع ساندویچ پانل سقفی

در این مقاله قصد داریم تا باری شما عزیزان مطلبی در مورد انواع ساندویچ پانل سقفی تهیه نماییم. ابتدا به این بپردازیم که ساندویچ پانل سقفی چیست سپس به سراغ انواع میرویم. با پانل تونیکس همراه باشید.

ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل سقفی از سه لایه ساخته شده که لایه میانی دارای عایق بندی میباشد و برای پوشش سقف ها کاربرد دارد. جنس لایه های بیرون ساندویچ پانل سقفی از ورق آلوزینک، گالوانیزه، آلومینیوم و .. می باشد و فوم میانی آن از فوم پلی یورتان، پلی استایرن، فوم XPS، پشم سنگ و… می باشد.

در این مطلب توضیحی کوتاهی در مورد ساندویچ پانل سقفی برایتان ارائه دادیم. شما عزیزان میتوانید به صفحه در سایت مراجعه کنید و اطالاعات کامل‌تری بدست آورید.

انواع ساندویچ پانل سقفی

از جمله مواردی که می تواند در انتخاب انواع ساندویچ پانل کمک کند توجه به تعداد لایه و ضخامت ورق و همچنین جنس متریال بکار رفته در تولید آن می باشد. ورقی که در لایه بالایی ساندویچ پانل قرار دارد ورق ذوزنقه ای است و در لایه پایین از یک ورق شیاردار یا صاف به کار می رود. از انواع ساندویچ پانل سقفی می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • ساندویچ پانل سقفی ساده
 • ساندویچ پانل پیچ مخفی
 • ساندویچ پانل سقفی شادولاین
 • ساندویچ پانل سقفی ذوزنقه
 • ساندویچ پانل سقفی طرح سفال

ساختار ساندویچ پانل سقفی

در ساندویچ پانل ها سقفی گام هایی بر روی ورق بالایی آن ها قرار دارند منظور از این گام‌ها، برآمدگی‌هایی با شکل هندسی ذوزنقه‌ای است که به منظور افزایش مقاومت پانل در برابر بارش‌ها بر روی آن ایجاد شده است. گام‌های ذوزنقه‌ای شکل متناسب با مقاومت لازم برای پانل دارای تعداد مختلفی هستند لذا از این جهت پانل‌های سقفی در انواع زیر دسته بندی می‌شوند:

 • ساندویچ پانل سقفی سه گام
 • ساندویچ پانل سقفی پنج گام

انواع ساندویچ پانل سقفی از نظر نوع فوم 

ساندویچ پانل سقفی با عایق پلی یورتان 

ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان را می‌توان متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع ساندویچ‌پانل معرفی کرد بنابراین پانل پلی یورتان را حتما در ساخت انواع کانکس، سوله‌های صنعتی و غیر صنعتی، اتاق‌های ایزوله و آزمایشگاه‌ها و… مشاهده کرده‌اید.

ویژگی بارزی که در این دسته از پانل‌ها است که موجب شده به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار بگیرند، مقاومت بالای فوم پلی اورتان در برابر آتش سوزی و حریق است لذا از این جهت پنل پلی یورتان، ساندویچ پانل کند سوز نیز اطلاق می‌شود.

برخی از ساندویچ‌پانل‌های پلی یورتان به گونه‌ای ساخته شده‌اند که پس از نصب، لایه‌ها بر روی یکدگیر اورلپ می‌شوند و با آب‌بندی مناسب، مقاومت پانل افزایش می‌یابد.

ساندویچ پانل پلی یورتان با ورق GRP 

ساندویچ پانل GRP یکی از انواع پانل‌ها با عایق پلی یورتان است که لایه بیرونی آن را ورق GRP تشکیل داده است. این دسته از پانل‌های ساندویچی به واسطه نوع ورقشان از ویژگی‌های منحصر بفردی برخوردار هستند.

پس انواع ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان عبارتند از:

 • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی 3 گام
 • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی 5 گام
 • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی پیچ مخفی 3 گام
 • ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی پیچ مخفی 5 گام
 • ساندویچ پانل سقفی 3 گام GRP
 • ساندویچ پانل سقفی 5 گام GRP

ساندویچ پانل سقفی با عایق پشم سنگ

یکی دیگر از انواع پانل‌های ساندویچی سقفی، ساندویچ پانل پشم سنگ است که با نام ساندویچ پانل ضد حریق نیز شناخته می‌شود. این دسته از پانل‌ها در انواع ساندویچ پانل سقفی پشم سنگ 3 گام در بازار موجود هستند که به واسطه عایق آن در لایه میانی، عایق خوبی برای سرما و گرما نیز بشمار می‌روند.

ساندویچ پانل سقفی با عایق EPS

ساندویچ پانل EPS در واقع همان ساندویچ پانل پلی استایرن است که در آن فوم پلی استایرن منبسط شده است. این دسته از پانل‌های سقفی به عنوان سبک‌ترین و ارزان‌ترین نوع پانل‌ها شناخته شده‌اند و بهترین گزینه برای ساخت سوله‌ها و سازه‌های عظیم به شمار می‌روند. لذا انواع ساندویچ پانل سقفی EPS عبارتند از: 

 • ساندویچ پانل EPS سقفی 3 گام
 • ساندویچ پانل EPS سقفی 5 گام 

جمع بندی

ساندویچ پانل سقفی بر اساس تعداد لایه، ضخامت ورق، جنس متریال، نوع فوم به کار رفته، جنس ورق به کار رفته و… به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در این مقاله سعی کردیم دسته بندی های مهم آن را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

در این مقاله سعی کردیم برایی شما عزیزان مطلبی مختصر و مفید در مورد انواع ساندویچ پانل سقفی تهیه کنیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

ساندویچ پانل سقفی با فوم پلی یورتان چه مزیتی دارد؟

مزیتی که در این ساندویچ پانل وجود دارد مقاومت بالای فوم پلی اورتان در برابر آتش سوزی و حریق است لذا از این جهت پنل پلی یورتان، ساندویچ پانل کند سوز نیز اطلاق می‌شود.

ساندویچ پانل های سقفی بر اساس گام هایی که روی ورق آن ها قرار دارند به چند دسته تقسیم می شوند؟

ساندویچ پانل های سقفی بر اساس گام ها روی ورق خود به دو دسته پانل های سقفی سه گام و پانل های سقفی پنج گام تقسیم می شوند.

2 دیدگاه دربارهٔ «انواع ساندویچ پانل سقفی»

  1. در تولید ساندویچ پانل سقفی سه گام از سه برآمدگی استفاده شده است در پنج گام از 5 کارآمدگی و چون گام های ساندویچ پانل پنج گام بیشتر است پس از ورق بیشتری برای تولید آن استفاده می شود و گران تر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776