تفاوت فوم EPS و فوم XPS

امروز می‌خواهیم با شما درباره دو فوم عایق که از انها در تولید ساندویچ پانل استفاده می‌شود صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

ساندویچ پانل ساختار لایه ای دارد که لایه های تشکیل شده درآن مانند یک ساندویچ است که تشکیل شده از دو لایه ورق از فولاد آهن و لایه بینابینی آن از فوم های مختلفی تشکیل شده که سبک وزن هستند این فوم ها انواع مختلفی دارند که با چسب های مخصوص به ورق های فولادی متصل می‌‌شوند.

پلی استایرن یا فوم eps چیست؟

فوم عایق پلی استایرن همان یونولیت است این فوم، از فوم پلی یورتان ضعیف تر بوده و برای این که این فوم عایق خوبی برای حرارت باشد این فوم را با یونولیت ترکیب کرده تا مزایای استفاده از ان ارتقا یابد.

پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی است که از بلورهای ریز تشکیل شده است .

پلی استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک، مشتق شده از نفت است. ماده اولیه پلی استایرن که ساختار ریز دانه ای دارد ابتدا با بخار آب گرم شده و منبسط می شود. گاز پنتان، یک جزء آلی، برای منبسط شدن گرانول ها استفاده می شود. پس از فرآیند پف کردن، گرانول های پلی استایرن محکم به یکدیگر می چسبند و شکل قالبی را که در آن قرار دارند به خود می گیرند. در نهایت، پلی استایرن منبسط شده پس از بلوک شدن، با برش ورق آماده استفاده می شود.

در پایان این فرآیند، گاز پنتان جایگزین هوا می شود. این هوای بی حرکت و خشک که در گرانول ها با منافذ بسته کوچک محبوس شده است، ورق های EPS را قادر می سازد تا عایق حرارتی عالی برای ساختمان های شما ارائه دهند. EPS  اقتصادی ترین و سبک ترین محصول در بین انواع عایق های حرارتی است.

انواع فوم پلی استایرن

 1. مقاوم
 2. معمولی
 3. اکسترود
 4.  انبساطی

این فوم ها به چهار نوع مختلف بالا در کارخانجات تولید می‌شوند که می‌توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در مورد ساندویچ پانل ها اطلاعات بیشتر و کامل تری بدست بیاورید با گروه تونیکس پانل همراه باشید فقط کافی است برروی دکمه کلیک کنید

فوم عایق XPS چیست؟

فوم عایق xps در واقع همان  فوم عایق پلی استایرن است که با ارتقا دادن این فوم، فوم xps ساندویچ پانل تولید می‌شود.

از انواع فوم های عایق پلی استایرن که در بالا نام بردیم این فوم در دسته بندی پلی استایرن اکسترود شده قرار می‌گیرد، که یک فوم سفت و سخت از نوع پلی استایرن بوده که ساختار سلولی بسته دارد و ساختار این محصول به گونه ای است که با فشرده سازی مواد اولیه ان به صورت تودرتو و خالی از حفره می‌باشد. این فوم به محیط زیست آسیب نمی‌رساند و به راحتی تجزیه می‌شود.

به دلیل این که این فوم مدل ارتقا یافته پلی استایرن است در هنگام آتش سوزی مانع انتشار گازهای سمی و انتقال آتش به مکان های دیگر می‌شود.

از هر دو فوم EPS و اکس پی اس برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

دسته بندی کاربردی این دو فوم در پانل ها

این پانل ها هر دو از نظر کاربردی به دو صورت زیر تقسیم می‌شوند:

 • ساندویچ پانل دیواری

این ساندویچ پنل برای دیوار سازه استفاده می‌شوند.

در این ساندویچ پنل برای مصارف سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

که در ساخت و ساز ساختمان ها می‌توانید از لحاظ کاربردو موارد مورد نیاز مشتری، از هر مدل این ساندویچ پنل ها استفاده کنیم.

مقایسه فوم عایق پلی استایرن و فوم XPS

ما در بالا هر یک از این فوم ها را برای  شما کاربران گرامی یک توضیح مختصر و مفیدی دادیم؛ حال می‌خواهیم این دو محصول را باهم مقایسه کنیم که این مقایسه با طرح سوال زیر آغاز می‌شود.

مهمترین سوال در این مطلب تفاوت بین فوم پلی استایرن و فوم xps است، این تفاوت در چیست؟

 • فوم عایق xps از فوم پلی استایرن معمولی تشکیل شده که با ارتقا دادن این فوم، فوم xps تولید می‌شود که مزایای کاربری بیشتری نسبت به فوم پلی استایرن معمولی دارد.
 • بافت تشکیل دهندۀ فوم اکس‌پی‌اس به صورت تو در تو و خالی از حفره است.
 • تکنولوژی تولید xps و eps باهم متفاوت است.
 • عایق پلی استایرن به دلیل ساختاری که دارد که در این ساختار وجود فضای خالی در ساختار این فوم باعث جذب آب شده در حالی که فوم xps چون به صورت فشرده شده است مانع جذب آب می‌شود.
 • مقاومت حرارتی xps بسیار بهتر از فوم پلی استایرن است که فوم پلی استایرن با جذب و نفوذ آب به داخل خود درصد مقاومت این فوم پایین می‌آید.
 • ضریب تحمل فشار فوم xps بسیار بیشتر از فوم eps است که این ضریب تقریباً به عدد دو نزدیک است یعنی دو برابر فوم پلی استایرن.
 • از فوم xps به دلیل ضریب تحمل فشار بالا و وزن های سنگین از این فوم در سرد خانه ها استفاده می‌شود.
 • افزایش حجم فوم پلی استایرن با جذب آب بیشتر از فوم اکس پی اس است بنابراین استفاده از فوم xps در محیط هایی که شرایط جوی و آب و هوایی مرطوب دارند استفاده می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا برای شما عزیزان در مورد تفاوت های پلی فوم پلی استایرن و فوم xps اطلاعاتی ارائه دهیم .

ساندویچ پانل یک از مصالحی است که امروزه کاربرد بسیاری در ساخت و ساز دارد که از ورقهایی مانند آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه و… ایجاد می شود که در میان آن عایقی با فوم پلی استایرن، پشم سنگ، پلی یورتان، فوم XPS، پشم شیشه و در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی وجود دارد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776