کف سازی سوله

امروزه برای ساخت سوله ها از تجهیزات مدرنی به نام ساندویچ پانل استفاده می‌شود ساندویچ پانل ها ساختار لایه ای دارند که از دو لایه ورق فلزی از جنس ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه تشکیل شده اند؛ لایه ی میانی بین ورق ها از فوم های عایق مانند: فوم پلی یورتان، فوم xps، فوم پشم شیشه و… ساخته می‌شود.

موضوع این مطلب راجب کف سازی سوله است؛ گروه تونیکس پانل میخواهد باشما درمورد مطلب گفته شده اطلاعاتی ارائه دهد پس باما همراه باشید.

کف سازی سوله باتوجه به نکاتی باید انجام شود که اگر به این نکات توجه نشود باعث از بین رفتن کف پوش می‎‌شود.

اولین نکته برای کف سازی سوله ها توجه به کاربرد سوله است بدلیل این که هر سوله برای هدف خاص و کاربرد مشخصی ساخته می‌شود پس می‌توان از کف پوش های متنوعی استفاده کرد.

نکته ی دیگر که برای کف سازی سوله باید به آن توجه کرد، میزان تردد، ماشین آلات و وزن ابزارهای مورد استفاده در سوله است.

کاربر گرامی اگر در باره سوله اطلاعاتی ندارید می‌توانید بروی دکمه زیر کلیک کنید تا اطلاعات کامل تری بدست آورید

انواع سوله از لحاظ کاربردی

سوله ها از لحاظ کاربردی انواع متنوعی دارند مانند:

 1. انبار
 2. نگهداری مرغ
 3. صنایع غذایی
 4. سردخانه ساندویچ پانل
 5. سوله ورزشی
 6. و…

کف سازی سوله صنعتی دارای دو مرحله است مرحله ی اول لایه زیرین بتنی است مرحله دوم کفپوش یا رویه است؛

ساخت لایه زیرین بتنی برای کف سازی سوله

کف سوله در ساخت آن بسیار حائز اهمیت است به دلیل اینکه کف سوله وزن و فشار بسیار زیادی تحمل می‌کند پس باید از بهترین روش برای کف سازی سوله استفاده کرد تا مقاومت کف سوله برای تحمل وزن ابزارآلات و تردد ماشین آلات سنگین بیشتر شود.

یکی از این روش ها بتن مسلح است که از بهترین روش ها برای کف سازی است.

مراحل اجرا کردن کف سازی بتن مسلح

 • صاف کردن سطح زمین

برای انجام این مرحله در ابتدا باید مقاومت واستحکام خاک و جنس خاک را برسی کنیم و مکان احداث سوله را از هر گونه گیاه و درخت پاک سازی کنیم؛ با استفاده از دوربین های مخصوص نقشه کشی به تراز و یکدست کردن سطح خاک و زمین آن منطقه می‌پردازیم، درصورت وجود ناهمواری سطح میزان بتن ریزی در این محل افزایش پیدا می‌کندتا سطح زمین صاف و یکدست شود، برای انجام صاف کردن سطح وعملیات فشرده سازی از غلطک های مخصوص استفاده می‌کنیم.

 • بتن مگر

این مرحله برای کف سازی سوله حائز اهمیت است، بدلیل این که کف سازی بروی این مرحله انجام می‌شود. دراین مرحله یک لایه بتن بروی سطح خاک ریخته می‌شود این عمل باعث افزایش درصد مقاومت واستحکام خاک شده و مانع رشد گیاهان در کف سوله می‌شود.

 • آرماتور بندی کف

این کاربه دست مهندسین انجام می‌شود به این صورت که مهندسین باتوجه به نوع کاربرد سوله برای عملیات بافت آرماتور و تشکیل شبکه ی میلگردی نقشه ای را طراحی می‌کنند و در اختیار نیروی متخصص می‌گذارند و آنها با استفاده از ابزارهای مخصوص این کار را انجام می‌دهند که یکی از این ابزارها اسپیسر است، که برای ایجاد فاصله بین شبکه میلگرد با سطح بتن مگر کاربرد دارد.

 • قالب بندی سطح

مرحله قالب بندی، قالب ها باتوجه به هرآنچه که در نقشه آمده بر روی سطح زمین نصب می‌شوند.

 • بتن ریزی

مرحله بتن ریزی باید طبق اصول بتن ریزی باشد و برای این کار باید نکاتی از قبیل : شرایط بتن ریزی، استفاده از مواد افزودنی به بتن، اضافه کردن آب درهنگام حمل بتن و… باید دقت کرد.

استفاده از فوم برای دیوارها و ستون ها به منظور بهتر شدن و تمیز کاری سازه. مرحله ی بتن ریزی باید بااستفاده ازنیروی انسانی یا دستگاه انجام می‌شود

یکی ازنکات مهم در این مرحله بتن ریزی در هوای سرد یا فصل های سرد سال است که باید به میزان درصد آب به سیمان توجه داشت که این درصد نباید از نصف یا 50بیشتر باشد

 • ماله پروانه ای

  بعد از مرحله ی بتن ریزی با استفاده از ماله پروانه ای یا همان دستگاه ماله موتوری به صاف کردن سطح می‌پردازیم؛ این کار به منظور داشتن سطح صاف و یکدست انجام می‌شود

 • عمل آوری بتن

یکی مراحل مهم در بتن ریزی وکف سازی سوله مرحلۀ عمل آوری بتن است، دراین مرحله بتن برای انجام واکنش هیدراسیون نیاز به رطوبت هوا و دمای مناسب دارد؛ که این کار به دو روش انجام می‌شود:

عمل آوری با آب

مانند: عمل آوری با غرقاب کردن، عمل آوری به روش پاشیدن آب، استفاده از سطح خیس و…

عمل آوری با عایق

مانند: عمل آوری با استفاده از نایلون و پلاستیک و…

 • ایجاد درز

در پایان کار تمام درزهایی که به منظور جلوگیری از ترک خوردن سطح بتن مسلح ایجاد کردیم با استفاده از مواد درزگیر مخصوص پر می‌کنیم.

 • کف پوش سوله

 این مرحله به منظور انتخاب کفپوش مناسب برای سوله است که کف پوش ها انواع مختلفی دارند که با درنظر گرفتن کاربرد آنها انتخاب و نصب می‌شوند.

بعد از انجام دادن تمام مراحل کف سازی به نصب و اجراسازی ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی برای سوله می پردازیم؛ برای این کار از پیچ های نصب ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از لیست قیمت ساندویچ پانل می‌توانید با کارشناسان ما در تونیکس پانل تماس بگیرید.

2 دیدگاه دربارهٔ «کف سازی سوله»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776