کاربرد ساندویچ پانل

در این مطلب از سایت تونیکس پانل قصد داریم تا برای شما دوستداران همیشگی کاربرد ساندویچ پانل را در انواع صنعت ها بررسی کنیم و به این موضوع به طور مفید و کامل بپردازیم. ساندویچ پانل‌ با توجه به ساختار سبک و یکپارچه‌ای که دارد در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. با ما همراه باشید تا با کاربردهای ساندویچ پانل آشنا شوید.

ساندویچ پانل چه کاربردهایی دارد؟

 از کارخانه ها تا استادیوم ها، از مراکز خرید تا استخرهای شنا، کارخانجات تا تاسیسات صنعتی، سردخانه ها تا کلین روم ها، تولیدی های دارویی تا مواد غذایی، ساندویچ پانل یک راه حل بادوام و اقتصادی برای بسیاری از ساختمان ها است. ساندویچ پانل در کنار ساختمان‌های صنعتی و کاربری های فضاهای اجتماعی به عنوان یک محصول بهینه مطرح می‌شود که روز به روز با حوزه‌های جدید اجرایی آن مانند ساختمان‌های نظامی، ساختمان‌های کشاورزی، ساختمان‌های پیش ساخته، اقامتگاه های محل کار، سیلوها و خانه‌های مدرن ارائه می‌شود. از انواع ساندویچ پانل در صنایع مختلف استفاده می شود که در ادامه قصد داریم به توضیح آن ها بپردازیم.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

همان طور که از نام این پانل پیداست در پوشش دیوارهای سازه ها استفاده می‌شود. این پانل نسبت به پانل سقفی پستی بلندی کمتری دارد و یان پانل در هنگام وصل بهص ورت کامل درزها را می پوشاند. ساندویچ پانل دیواری عایق خوبی در دیوار سازه‌ها در مقابل رطوبت و آب می‌باشد.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی نیز همان طور که از نامش پیداست در پوشش انواع سازه‌ها و سازه های پیش ساخته مور استفاده قرار می گیرد و از کاربردهای آن می‌توان به سقف سوله، کانکس و ساختمان ها اشاره کرد.

از پرکاربرد ترین استفاده ساندویچ پانل سقفی می‌توان به ساخت کانکس اشاره کرد. وضیفه اصلی ساندویچ پانل عایق کردن ساختمان می باشد که توانسته به خوبی در این زمینه موفق باشد. با پنل سقفی می توان سقف سازه ‌ها را به خوبی عایق سازی کرد که از نفوذ رطوبت و آب به داخل سازه جلوگیری کنیم.

کاربرد ساندویچ پانل در پزشکی

با ورود ساندویچ پانل به بازار اتاق های پزشکی و اتاق آزمایشگاهی پیشرفت بسیار زیادی کردند و دقت آزمایش های مهم پزشکی و حساسیت تمیز بودن اتاق های عمل بهبود پیدا کرد و بهتر شد.

با آمدن ساندویچ پانل به بازار صنعت پزشکی و اتاق های پزشکی پیشرفت زیادی کرد و باعث تمیزتر شدن و بالارفتن کیفیت این اتاق‌ها شد. یکی نوع از ساندویچ پانل‌‌ها در ساخت اتاق‌‍‌های پزشکی کاربرد دارد که به آن نام ساندویچ پانل اتاق تمیز را نسبت داده‌ایم.

ساندویچ پانل های اتاق تمیز یا همان کلین روم محیطی کاملا ایزوله بدون میکروب و باکتری می باشد. با کمک پنل های دیواری و سقفی می توانیم محیطی ایزوله درست کنیم که دمای ثابتی داشته باشد و مناسب برای اتاق‌های پزشکی باشد.

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت سوله

در گذشته ساخت سوله در متراژهای زیاد کاری بسیار دشوار و زمان‌بر بود اما امروزه با ورود مصالح مدرن همچون ساندویچ پانل دیگر کار دشوار و زمان‌بری نیست و می‌توانیم در سریع ترین زمان انوع سوله در متراژهای مختلف را تولید کنیم و دیگر از مصالح سنتی مااند سیمان و آجز استفاده نمی شود زیرا علاوه بر زمان‌بر بودن هزینه بسیار بالایی نیز داشتند.

اما با ورود پانل دیگر مشکلات گذشته را نداریم و از لحاظ قیمت امروزه پنل به صرفه تر نسبت به مصالح ساختمانی قدیمی است. همچنین نصب ساندویچ پانل نسبت به سازه های سنتی و قدیمی زمان بسیار کمتری را به خود اختصاص می‌دهد همین موضوع باعث شده تا سرمایه گذاران برای این که سریع تر به سود‌ دهی برسند از ساندویچ پانل استفاده کنند.

کاربرد ساندویچ پانل در کانکس

همانطور که قبال هم گفتیم یکی از بیشترین استفاده ساندویچ پانل در صنعت ساخت کانکس می باشد اما بهتر است که بدانید قبل از ورود ساندویچ پانل به صنعت ساختمان برای ساخت کانکس از ورق های آهنی و گالوانیزه استفاده میشد.

اما با ورق پانل دیگر از ورق‌ گالوانیزه و آهنی استفاده نشد و باعث شد شاهد کانکس های مدرن باشیم کانکس‌هایی مانند کانکس مدیریتی، کارگاهی، ویلایی و… که هر یک از این کانکس ها دارای ورق و فوم خاص ساندویچ پانل می‌باشد.

کاربرد ساندویچ پانل در اتاق حمل بار

روزانه با کامیون و کامیونت ها که حمل و نقل مواد غذایی فاسد شدنی را برعهده دارند برخورد می کتیم، این وسایل حمل و نقل با استفاده از یخچال که دارند باعث می شوند تا مواد فاسد شدنی خراب نشوند، اما با خنک نگه داشتن محفظه اتاق حمل بار بستنی در فصول گرم کار سختی است و اگر اتاق آن ایزوله نباشد باید انرژی بسیار زیادی صرف این کار شود.

در همین حین ساندویچ پانل به این کار کمک خواهد کرد با ایجاد یک محیط ایزوله سعی در تنظیم و ثابت نگه داشتن دمای محیط را دارند به همین دلیل انرژی زیادی برای خنک نگه داشتن اتاق حمل بستنی نیاز نیست.

کاربرد ساندویچ پانل در سردخانه

سردخانه به محیط ها و یا اتاقی که زیر صرفه درجه هستند می گویند که مصارف متفاوتی در کارخانه‌های صنعتی، سوپرمارکت ها، انبار ها، هتل ها، ورزشگاه ها، صنایع تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و داروسازی دارند.

در سردخانه دما باید پایین و قابل تنظیم باشد از همین رو در ساخت این سازه ها از پنل سردخانه‌‎ای جهت حفظ دمای داخلی و به دلیل عایق بودن و جلوگیری از اتلاف انرژی و کارایی بهتر کمپرسورها و در نهایت کم شدن برق مصرفی استفاده می شود. البته چون در سردخانه‌ها دما پایین و رطوبت زیاد است از ساندویچ پنل به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و رطوبت در ساخت سردخانه‌ها استفاده می شود.

کاربرد ساندویچ پنل در صنعت ساخت‌و‌ساز

کاربرد بالای ساندویچ پنل باعث شده تا از این متریال نه تنها در صنعت ساخت و ساز، بلکه در صنایع دیگر مانند حمل و نقل و معماری نیز کاربرد داشته باشد.

از آنجایی که بیشترین کاربرد ساندویچ پانل برای پوشش و عایق کردن دیوار و سقف سازه‌ها است، اغلب افراد تصور می کنند این مصالح تنها در صنعت ساختمان کاربرد دارد. یکی از دلایلی که باعث شده است ساندویچ پانل صنعتی در ساخت‌و‌ساز کارایی بالایی داشته باشد، عایق کردن سازه در کنار زیبایی دکوراسیون ساختمان است.

امروزه کمتر پیمان کار یا مهندسی پیدا می‌شود که به جای استفاده از مصالح مدرن از مصالح سنتی استفاده کند. مصالح مدرن هزینه هاس ساخت‌و‌ساز را کاهش می‌دهند. قابلیت عایق سازی ساندویچ پانل ساعث می شود از اتلاف انرژِ جلوگیری کنیم. از دیگر ویژگی هایی که می‌توانیم از پانل اشاره کنیم حمل‌و‌نقل آسان، وزن سبک، مقاومت بالا، هزینه کم و… می باشد که این ویژگی‌ها سبب شده است در صنعت ساختمانی کاربرد زیادی داشته باشد.

جمع بندی

همان طور که فهمیدیم ساندویچ پانل امروزه کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمانی دارند و در ساخت سوله‌ها، کانکس‌‎‌ها، صنعت پزشکی، داروسازی، صنعت هواپیما و… کاربرد دارند. در این مطلب به شرح کاربردهای ساندویچ پنل پرداختیم و برخی از آن‌ها را به طور مفید و مختصر توضیح دادیم.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

اصلی ترین کاربرد ساندویچ پانل چیست؟

اصلی ترین و مهم ترین کاربرد ساندویچ پانل در ساخت سوله و سوله‌سازی می باشد.

کانکس ها در گذشته و قبل از اینکه با ساندویچ پانل ساخته شوند به چه متریالی ساخته می شدند؟

کانکس ها در گذشته با استفاده از ورق گالوانیزه و آهن تهیه می شدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776