مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته و نویز

مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته و نویز

تونیکس پانل در این مطلب قصد دارد درباره مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته و نویز توضیحاتی ارائه دهد؛ پس با ما همراه باشید.

شاید این موضوع برای همه جالب باشد که محصولی که در ساختار آن از ورق فولادی استفاده شده چگونه در برابر الکتریسیته و نویز مقاوم بوده که موجب آتش‌سوزی نشود.

امروزه بیشتر سازه‌های ساخته شده در سرتاسر دنیا با استفاده از ساندویچ پانل سقفی و پانل دیواری است این روند پیشرفت جایگزینی پانل با مصالح ساختمانی سنتی به دلیل مزایای قابل‌توجهی بوده که در ساختار پانل موجود است.

ایمنی در سازه و جلوگیری از آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی در آن به دلیل استفاده بشر از لوازم برقی بسیار نکته قابل‌توجهی است که مهندسین طراح ساندویچ پانل حتماً به این نکته توجه کرده‌اند و اهمیت‌دادن به همین موضوع باعث تمایز پانل از مصالح ساختمانی سنتی شده است. در ادامه به برسی مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته ونیز به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته

همان گونه که می‌دانید جریان عبور برق به جنس سطح بستگی دارد سطوح فلزی برق را به‌راحتی از خود عبور می‌دهند و رسانای الکتریسیته‌اند پس ساندویچ پانل چون از ورق فولادی ساخته شده می‌تواند الکتریسیته را از خود عبور دهد؛ ولی چون بین ورق از فوم عایق پلی‌یورتان استفاده شده مانع عبور جریان الکتریسیته می‌شود در این جا از مفهومی به نام مقاومت حجمی استفاده می‌شود.

مقاومت حجمی  چیست؟

مقاومت حجمی که به‌عنوان مقاومت توده‌ای یا مقاومت الکتریکی نیز شناخته می‌شود، توانایی مواد در مقاومت در برابر حرکت الکتریسیته از یک سر ماده به سر دیگر است. هرچه مقاومت حجمی کمتر باشد، جنبش مولکولی بیشتر و رسانایی مواد بیشتر خواهد شد.

مقاومت حجمی پلی‌یورتان

همه چیز در کیهان رسانای الکتریسیته است، بااین‌حال، برخی از مواد در انتقال بار سریع‌تر از بقیه بهتر عمل می‌کنند. مقاومت حجمی به طراحان محصولات اجازه می‌دهد تا تعیین کنند که یک ماده تا چه حد در برابر جریان الکتریکی مقاومت می‌کند.

پلی‌یورتان از لحاظ خواص الکتریکی عایق بوده پس در نتیجه ساندویچ پانل ساخته شده از فوم  پلی‌یورتان عایق الکتریسیته است و به این صورت عمل می‌کند که الکتریسیته به ورق برخورد می‌کند و از آن عبور کرده و به سمت فوم می‌رود فوم مانع عبور جریان الکتریسیته می‌شود.

مقاومت در برابر نویز

همان‌طور که می‌دانید صدا و صوت صورتی از انرژی است وزمانی انرژی به انرژی صوتی و صدا تبدیل می‌شود که مولکول‌های موجود در آن بلرزند و صدا و صوت به این طریق منتقل می‌شود. ساندویچ پانل xps از پانل‌های معروف در عایق صدا و صوت است. وقتی  صدا وارد ورق می‌شود مقداری از انرژی آن گرفته می‌شود و  صوت باانرژی پایین‌تری به فوم xps می‌رسد که به دلیل عایق صوت بودن این فوم در این مرحله بیشترین حجم انرژی گرفته می‌شود و در مرحله آخر حدود 5 درصد باقی‌مانده از انرژی هنگام عبور از ورق بیرونی گرفته می‌شود.

سخن پایانی …

استفاده از سیم‌کشی نادرست در ساختمان‌ها باعث برق‌گرفتگی می‌شود اگر از مصالح ساختمانی عایق مانند ساندویچ پانل استفاده نکنیم باعث اتفاقاتی مانند آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی و خسارات جبران‌ناپذیر دیگر نیز خواهد شد.  

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره قیمت ساندویچ پانل با مشاوران ما در تونیکس پانل تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776