بچه سوله

همان طور که می دانید امروزه ساندویچ پانل یکی از مصالح پرکاربرد و به صرفه امروزه است که در بسیاری از ساخت و ساز ها استفاده می شود که نمونه آن سوله است. در مقاله های قبل به شما عزیزان توضیح دادیم سوله چیست و چه مزایا و کاربرد هایی دارد.

در این مقاله سعی داریم تا به شما عزیزان بچه سوله را به توضیح مختصر و مفید توضیح دهیم و مزایا و کاربرد های و انواع آن را برای شما شرح دهیم. با تیم تونیکس پانل همراه باشید.

بچه سوله چیست؟

بچه سوله سازه‌ای می باشد دقیقا مانند سوله که در کنار سوله اصلی طراحی و ساخته می‌شود و برخش آن را به سوله چند قلو اشتباه می‌گیرند. امروزه استفاده از ساندویچ پنل دیواری و ساندویچ پانل سقفی برای ساخت انواع سوله کاربرد دارد.

بچه سوله فضایی را برای خط تولید سوله اصلی اختصاص می‌دهد که برخی فرآیند ها که نیاز است از فرآیند تولید جداسازی شود را به خود منتقل کند.

سوله جانلی را هم در حین ساخت سوله اصلی و هم پس از پایان ساخت سوله اصلی می‌توان به عنوان سازه‌ای جداگانه طراحی و اجرا کرد.

طراحی و ساخت بچه سوله به چهار روش تک شیب یک طرفه و تک شیب دو طرفه، دو شیب یک طرفه و دو شیب دو طرفه تقسیم می‌شود که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

انواع بچه سوله

سازه بچه سوله به چهار دسته تقسیم می‌شود که عبارت اند از:

 1. تک شیب یک طرفه
 2. تک شیب دوطرفه
 3. دو شیب یکطرفه
 4. دو شیب دوطرفه

بچه سوله تک شیب یک طرفه: این نوع بچه سوله دارای دیوار مشترک طولی با سوله اصلی است. همچنین در یک طرف سوله اصلی قرار گرفته و سقف آن به صورت شیب یک طرفه است. در این نوع بچه سوله علاوه بر استفاده به منظور سوله صنعتی، اگر پوشش دیوار نداشته باشد و فقط دارای پوشش سقف باشد، می‌تواند به عنوان پارکینگ یا سایه‌بان کاربرد داشته باشد.

بچه سوله تک شیب دو طرفه: این نوع بچه سوله دارای تقریبا مانند بچه سوله تک شیب یک طرفه می‌باشد. با این تفاوت که در دو طرف سوله این بچه سوله‌ها قرار دارند و دارای دیوار مشترک در دوطرف سوله هستند. می‌توان گفت وجود این دو بچه سوله در دو طرف سوله اصلی به مقاومت در برابر نیروهای خارجی وارد شده کمک می‌کند.

بچه سوله دو شیب یک طرفه: در این نوع بچه سوله، بچه سوله در یک سمت سوله اصلی قرار دارد سقف شیب‌دار ساندویچ پانل دوطرفه داشته و با آن دارای دیوار طولی مشترک است. ابعاد این سوله باید حداکثر 60 درصد ابعاد سوله اصلی باشد.

بچه سوله دو شیب دو طرفه: این بچه سوله نیز ویژگی‌های بچه سوله دو شیب یک طرفه را دارد. اما در دو طرف سوله مادر، بچه سوله قرار دارد.

مزایای بچه سوله

مزایای بچه سوله به شرح زیر می باشد:

 • عدم نیاز به طراحی در زمان اولیه
 • قرارگرفتن سوله و سوله کوچک به عنوان یک سازه واحد و همچنین کمک به کاهش تنش وارده به سوله اصلی
 • ساخت سازه با سقف شیبدار و بدون دیوار و عدم نیاز با اجرای تمام جزئیات
 • ساخت سوله کوچک در هر دو سمت و یا تنها در یک سمت سوله اصلی

کاربرد های بچه سوله

بچه سوله کاربردهای فراوانی دارند که ما برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن را در ادامه شرح داده‌ایم:

 • به عنوان بخش اداری برای استقرار کارمندان غیر عملیاتی
 • استفاده به عنوان انبار اصلی یا فرعی جهت ذخیره مواد اولیه یا نگهداری از محصولات
 • جداسازی یکی از بخش های ویژه همچون آبکاری، آزمایشگاه، تعمیرگاه ماشین‌آلات و … بنا به دلایل فنی
 • نصب موقت در کناره مسیرها و بزرگراه های تحت عملیات راه‌سازی به منظور اسکان موقت، آب رو و … 
 • جداسازی برخی ایستگاه‌های خاص سوله کارگاهی که آلودگی یا خطر آنها ممکن است کل خط تولید را تهدید نماید؛ مانند واحد آبکاری
 • پارکینگ موقت یا دائمی برای وسایل نقلیه کارکنان و یا ماشین های حمل و نقل داخل کارخانه نظیر لیفتراک، وانت و ….
 • جداسازی برخی واحدهای ویژه که نیاز به تمرکز یا مکانی دور از سر و صدای تولید دارند؛ مانند واحد آزمایشگاه کیفیت
 • استفاده به عنوان سایه بان در مجاورت سوله اصلی

طراحی و ساخت بچه سوله:

اگر بچه سوله قرار است در کنار سوله اصلی قرار گیرد تمام محاسبات و جزئیات آن از همان ابتدا با توجه به بچه سوله انجام می‌شود. به همین دلیل بعضیا بدون داشتن مجور و غیر قانونی شروع به ساخت بچه سوله می‌کند که دردسرهایی نیز به دنبال دارد به همین خاطر باید محاسبات ساخت سوله و بچه سوله از همان ابتدا و به صورت اصولی و قانونی انجام شود.

همچنین در متریال ساخت انواع بچه سوله از انواع ساندویچ پانل دیواری و انواع پانل سقفی استفاده می‌شود از این رو می‌توانید بچه سوله هارا برای کاربری های خاص مورد استفاده قرار دهید.

جمع بندی

بچه سوله مشهد سازه‌ای فرعی و کوچک محسوب می‌شود و ممکن است از نظر بیشتر افراد کم اهمیت باشد در حالی که کاربردهای زیادی که این سازه میتواند در اختیار صاحبین کسب و کار در این زمینه قرار دهد بسیار زیاد است که نمی‌توان تأثیر آن را نادیده گرفت.

فارغ از تمام این بحث‌ها، نقش مهم سوله کوچک در کاهش هزینه‌های تأمین فضای مورد نیاز کسب‌وکارها خواهد بود که نباید مورد بی توجهی قرار گیرد.

در این مقاله سعی کردیم تا به شما عزیزان یکی از انواع سوله یعنی بچه سوله را به طور کامل و مفید توضیح دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776