سوله ورزشی

در مقاله های پیش ما به شما عزیزان توضیح دادیم سوله چیست و توضیحات مختصر در مورد آن و استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله برای شما عزیزان ارائه دادیم.در این مقاله قصد داریم به سوله ورزشی به پردازیم و به طور مختصر و مفید اطلاعاتی در مورد آن به شما ارائه بدهیم. با تیم تونیکس پانل همراه باشید.

سوله ورزشی

امروزه در ساخت سوله ورزشی دیگر از مصالح سنتی و قدیمی استفاده نمی‌شود و از مصالح مدرن امروزی مانند ساندویچ پانل استفاده می‌شود و می‌توان آن‌ها را به صورت سازه پیش ساخته تهیه کرد به همین دلیل سوله ورزشی با ساندویچ پانل توانسته اند به خوبی جاگزین ساختمان های سیمانی شوند سرعت سخت‌و‌ساز را بالا ببرند.

پانل‌های سقفی و دیواری از جمله ساندویچ پانل هایی هستند که امروزه در ساخه سوله ورزشی مورد استفده قرار می‌گیرند و باعث کمتر شدن وزن سوله ها و مقاومت بالای آن‌ها می شوند.

ساخت سوله ورزشی

برای ایجاد سالن‌ ورزشی با متراژ بزرگ بهترین سازه سوله ورزشی است که برای ورزشی‌هایی که در فضای بسته هستند مانند بسکتبال و والیبال استفاده می‌شود.

وقتی که هدف خود را از ساختن سوله ورزشی مشخص کردیم نوبت طراحی سوله ورزشی براساس نوع کاربرد و ابعاد آن می‌شود. برای نمونه سوله ورزشی بسکتبال با سوه ورزشی فوتسال ابعاد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

همچنین شما می توانید طراحی سوله را برای ایجاد چند زمن ورزشی درست کنید. امروزه پیشرفت و رشد ورزش ها باعث شده تا به مقدار زیادی در آسان تر شدن و دسترسی تر بودن ساخت سوله‌ها به هزینه کمتر کمک کند.

با تمام ویژگی‌هایی که گفتیم، استفاده از سوله برای ساخت سالن‌های ورزشی اهمیت زیادی دارد؛ که به ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری که موجب محبوب شدن این سازه شده است مانند عمر بیشتر، فراهم آوردن امکانات بهتر و وزن کمتر اشاره کرد. سوله‌های ورزشی زیرمجموعه‌ای از سوله‌های سبک UBM می‌باشد.

مزایای سوله ورزشی

سوله ورزشی که براساس روش سوله خرپا ساخته می شود بایستی دارای ویژگیهای باشد که در قسمت زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

 • این نوع سوله ها از وزن بسیار سبکی برخوردار هستند
 • به دلیل اینکه دهانه ی سوله سبک خرپایی بزرگ طراحی می شود هیچ گونه محدودیتی برای وارد کردن انواع تجهیزات وجود ندارد.
 • این نوع سوله ها براساس سلیقه و درخواست مشتریان قابل طراحی هستند.
 • مقاومت و دوام بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارد.
 • قابلیت حمل و جابه جایی آسان دارد.
 • امکان نصب جرثقیل در این سوله ها وجود دارد.
 • با توجه به این موضوع که برای ساخت سوله خرپایی از پروفیل و ورق گالوانیزه استفاده می شود هزینه ساخت سوله ورزشی به صرفه تر می باشد.
 • سرعت نصب و مونتاژ این نوع سوله با استفاده از روش خرپایی بسیار زیاد است.
 • با استفاده از روش خرپایی قابلیت ساخت این سوله ها در ابعاد مختلف وجود دارد.

ابعاد سوله ورزشی

 همانطور که گفتیم هر سوله ورزشی لازم است با کاربرد و هدف مورد نظر ساخته شود. در ادامه برای شما عزیزان ابعاد ساخت سوله ورزشی که رشته‌های ورزشی مختلفی را پوشش می‌دهند شرح داده‌ایم.

نکته: به خاطر داشته باشید که ابعادی که در زیر ذکر کرده‌‌ایم همگی به صورت حداقل می باشند در صورت نیاز اگر بخواهید تماشیاچی قرار دهید باید ابعاد سوله را بزرگتر در نظر بگیرید

 • طول سوله ورزشی زمین فوتسال بین 38 تا 42 متر و عرض آن حداقل و خداکثر 25 متر می تواند باشد.
 • برای ساخت سالن استاندارد زمین والیبال لازم است طول سازه 18 متر و عرض آن 9 متر باشد.
 • زیمن بسکتبال با 28 متر طول و 15 متر عرض می باشد؛ بنابراین این عرض و طول سوله لازم است حداقل 7 تا 10 متر با زمین آن فاصله داشته باشد.
 • جهت ساخت زمین چمن برای برخی کاربردها مانند زیمن فوتبال، لازم است با افراد متخصص مشورت کنید و از آنان کمک بگیرید.
 • 10 متر طور و 4 متر عرض می تواند برای ساخت سوله جهت ورزش های رزمی تنیس روی میز و تیراندازی کافی باشد.

جمع بندی

شما می‌توانید برای استفاده از زمین های ورزشی اینگونه سوله ها را به کار ببرید همچنین به دلیل داشتن وزن کمتر و داشتن امکانات بهتر ، عمر طولانی و… می‌تواند یکی از گذینه هایی باشد که در ساخت سوله های ورزشی از آن استفاده شود.

ساندویچ پانل یک از مصالحی است که امروزه کاربرد بسیاری در ساخت و ساز دارد که از ورق هایی مانند آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه و… ایجاد می شود که در میان آن عایقی با فوم پلی استایرن، پشم سنگ، پلی یورتان، فوم XPS، پشم شیشه و در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی وجود دارد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل و ساندویچ پانل با مشاوران ما تماس بگیرید و اطلاعات کاملی دریافت نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776