درب سردخانه

درب سردخانه

درب یکی از بخش‌های مهم هر سازه یا ساختمانی محسوب می‌شود چرا که تمامی ورود و خروج‌ها به این بخش از سازه وابسته است. ما در مطلب همه چیز درباره سردخانه به تفصیل درباره تاریخچه سردخانه توضیح دادیم.

قطعا سردخانه یکی از حلقه‌های بسیار مهم در چرخه رسیدن مواد غذایی به دست ماست چرا که تماما با حفظ مواد غذایی از شر میکروب‌ها و دمای بیرونی سرو کار دارد و هر گونه خللی در این بخش می‌تواند بر روی سلامت مواد غذایی تاثیرگذار باشد. در نتیجه بخش ورودی و خروجی این سازه باید به درستی کار کند چرا که ورود گرما و میکروب جدید از این بخش به داخل سردخانه انجام می‌شود و اگر درب سردخانه کارایی لازم را نداشته باشد باعث هدر رفت انرژی سرمایی به بیرون خواهد شد.

ما در مطلب همه چیز درباره سردخانه از صفر صد سردخانه را برای شما توضیح دادیم اگر قصد دارید درباره سردخانه بیشتر بدانید توصیه می‌کنم ابتدا به این مطلب مراجعه کنید.

درب سردخانه

انواع درب سردخانه

قبل از پرداختن به انواع درب سردخانه باید بدانید که سردخانه‌ها خود نیز انواع گوناگونی دارند مانند سردخانه صنعتی، سردخانه فروشگاهی، سردخانه سیار، کانکس سردخانه. ضمن اینکه متریال اصلی سردخانه‌ها از جنس ساندویچ پانل است. اگر قصد دارید درباره ساندویچ پانل سردخانه بیشتر بدانید به آدرس این صفحه در بخش مقالات سایت پانل تونیکس مراجعه نمایید. اما همان طور که واضح است درب سردخانه مانند درب سوله از 2 نوع خارج نیست و آن هم یا از نوع ریلی است و یا از نوع لولایی.

درب ریلی سردخانه

درب ریلی سردخانه گزینه مناسب‌تری نسبت به درب لولایی سردخانه است چرا که نحوه باز و بسته شدن این درب به گونه‌ای است که ورود و خروج هوای کمتری انجام می‌شود در نتیجه موتورها انرژی کمتری را برای سردکردن محیط داخل سردخانه مصرف می‌کنند. ضمن اینکه فضای کمتری را اشغال می‌کند و برای سردخانه‌هایی با ابعاد بزرگ که نیاز به درب‌های بزرگی دارند بسیار مناسب است.

البته نوع دیگری از درب‌های ریلی وجود دارد که به آن درب ریلی کنترل اتمسفر گفته می‌شود و این نوع درب‌ها بیشتر برای سردخانه‌هایی استفاده می‌شود که در آن مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات نگهداری می‌شود، همان طور که از اسم این نوع درب‌ها پیداست برای کنترل اتمسفر و اکسیژن محیط داخلی به کار می‌روند

علاوه بر انتخاب یک درب مناسب برای سردخانه انتخاب نوع عایق نیز در این مورد بسیار مهم است. اگر مطلب سردخانه را مطالعه کرده باشید در آنجا گفتیم که اغلب برای سردخانه و کلین روم از فوم پلی اورتان استفاده می‌شود چرا که پلی اورتان از بین فوم‌های موجود مقاوم‌ترین عایق در برابر تبادل دما و رطوبت است.

درب ریلی سردخانه

درب لولایی سردخانه

درب لولایی سردخانه یک ساختار ساده دارد که طبعا نصب و اجرای آن هم به راحتی انجام می‌شودو قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به درب کشویی دارد. ضمن اینکه درب‌های لولایی را در ابعاد بزرگ اجرا نمی‌کنند چرا که باز و بسته شدن این درب‌ها فضای زیادی می‌خواهد و از آن‌جایی که لولاها در یک طرف درب نصب می‌شوند در ابعاد بزرگ فشار زیادی به لولا وارد می‌کند.

درب لولایی سردخانه

نصب درب سردخانه

به صورت کلی اکثر درب‌های سردخانه را به همین منوال نصب می‌کنند: اول اینکه پیش از نصب حتم می‌بایست از تراز بودن محل نصب درب اطمینان حاصل کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که برش قاب با اندازه درب تناسب داشته باشد.

مراحل تولید درب سردخانه تماما در کارخانه انجام می‌شود و به صورت آماده به محل نصب منتقل می‌شود. اگر بخواهم اجزای درب سردخانه را برای شما تشریح کنم باید بگویم که برای نصب درب ریلی سردخانه از یک ناودانی استفاده می‌کنند که چارچوب درب بر روی آن می‌نشیند، پس از آن یک میلگرد صاف قرار می‌گیرد و بر روی آن یک چرخ (غلطک) برای عقب و جلو کردن درب قرار می‌گیرد معمولا برای درب‌های سردخانه از چارچوب آلومینیوم به همراه نوار لاستیکی استفاده می‌شود تا میزان تبادل دما به حداقل خود برسد. از آن جایی که چارچوب‌های فلزی باعث هدر رفت انرژی سرمایی یا گرمایی می‌شوند به همین دلیل از چارچوب آلومینیومی استفاده می‌کنند. البته برای نصب شما به یراق آلات درب سردخانه از جمله قفل (کمری، دستگیره‌ای …) ، مغزی، دستگیره و…نیاز دارید.

نصب درب سردخانه

قیمت درب سردخانه

قیمت درب سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل ابعاد درب، مواد به کار رفته در درب سردخانه، ضخامت پنل مورد استفاده، ریلی یا لولایی بودن درب. به همین جهت اگر به دنبال نصب و اجرای یک درب کارآمد برای سازه خود هستید توصیه می‌کنیم حتما با کارشناسان پانل تونیکس تماس حاصل نمایید، ما می‌خواهیم تا آنجا که می‌توانیم فرایند نصب را برای مشتریان خود آسان کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776