Refrigerator sandwich panel

ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام در صنعت کاربرد خاص خود را دارد، یک مدل از ساندویچ پانل که در صنعت تولید دارو، آزمایشگاه و… کاربرد دارد، پانل اتاق تمیز یا ساندویچ پانل کلین روم است.

اگر تا به حال این نام به گوشتان نخورده حتما با شنیدن آن تعجب کردید اما ما در این مقاله قصد داریم به طور کامل ماهیت اتاق تمیز را برای شما شرح دهیم پس خواندن این مطلب جذاب را از دست ندهید.

به بیان علمی اتاق تمیز یک فضای مهندسی شده است که غلظت ذرات معلق در این فضا بسیار کم و به صورت پایدار است، به بیان دیگر میزان ذرات معلق در هوا در یک محدوده دقیق، به صورت ثابت نگه داشته می‌شود. در حقیقت کلین روم یک فضای ایزوله شده از انواع آلودگی است.

اما شاید از خود بپرسید این اتاق‌ها چه کاربردی دارند؟ چنین اتاق‌هایی برای تحقیقات علمی و در تولیدات صنعتی برای تمام فرایندهایی در حد نانو از اتاق تمیز استفاده می‌شود. همچنین در صنعت اتاق تمیز در ساخت سخت افزارهایی مانند مدارهای IC و هارد دیسک‌ها استفاده می‌شود. به صورت عمده از اتاق تمیز برای تولید محصولاتی در زمینه الکترونیک، دارویی، تجهیزات پزشکی ، تولید مواد غذایی و حتی خودرو استفاده می‌شود.

اتاق تمیز طوری طراحی شده که همه چیز را از گرد و غبار گرفته تا میکروارگانیسم‌های موجود در هوا مانند ویروس، باکتری یا ذرات بخار شده را از خود دور نگه می‌دارد.

اما کلاس بندی اتاق تمیز بر اساس تعداد ذرات در متر مکعب تعیین می‌شود. بر این اساس هر چه هوا تمیزتر باشد یعنی میزان غلظت ذرات کمتر باشد، شماره کلاس اتاق تمیز پایین‌تر است.

جالب است بدانید هوای محیط بیرون در یک منطقه شهری معمولی حاوی 35 میلیون ذره در هر متر مکعب است با اندازه 0.5 میکرومتر و بزرگتر است که این تعداد معادل یک اتاق تمیز دارای گواهی ISO 9 است.

آشنایی با قوانین کلین روم

اما اگر هنوز با قوانین اتاق تمیز آشنایی ندارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید

در اتاق تمیز 4 قانون اساسی وجود دارد:

  1. اول اینکه آلاینده‌ها نباید از محیط بیرون وارد محیط کنترل شده (اتاق تمیز) شوند
  2. دستگاه در محیط کنترل شده نباید آلاینده ایجاد کند مثلا در نتیجه اصطکاک، واکنش‌های شیمیایی یا فرایندهای بیوتکنولوژی
  3. نباید اجازه داد همان میزان آلاینده‌هایی که در اتاق تمیز وجود دارند، تجمع کنند
  4. چهارم اینکه آلاینده‌های موجود باید به بیشترین میزان ممکن و با بیشترین سرعت از بین بروند.

اما شاید برایتان سوال باشد که اصلا نحوه عمکلرد و مکانیسم اتاق تمیز چگونه است؟ اصوولا اتاق تمیز برای حذف آلاینده‌ها از هوای بیرون کار می‌کند. به چه صورت؟ به این صورت که ابتدا هوای بیرون از طریق فن AHU که یک فن گریز از مرکز است به داخل سیستم کشیده می‌شود. این فن از فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا  مانند HEPA و یا ULPA استفاده می‌کند. سپس فیلترها هوای مکش شده را طبق مشخصات خود تمیز و ضد عفونی می‌کنند. البته فیلتر HEPA ذراتی با اندازه 0.3 میکرون و فیلتر ULPA ذراتی با اندازه 0.12 میکرون را می‌گیرد.

در مرحله بعد هوا از یک سیستم خنک کننده عبور می‌کند تا رطوبت آن از بین برود. سپس هوای فیلتر شده با فشار وارد اتاق تمیز می‌شود علاوه بر این هوای آلوده داخل اتاق تمیز توسط رجیسترها به بیرون منتقل می‌شود یا دوباره وارد فیلترها می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

چه کسی به اتاق تمیز نیاز دارد؟

به دلایل مختلفی ممکن است به اتاق تمیز نیاز داشته باشید.  شما به عنوان یک تولید کننده ممکن است در حال تولید محصول یا کالایی باشید که به شدت تحت تاثیر آلاینده‌ها یا ذرات موجود در محیط قرار می‌گیرد در نتیجه شما به اجرای یک اتاق تمیز با کلاس مشخص و بر اساس نوع محصول تولیدی خود نیاز دارید.

باید بدانید متریال اصلی یک اتاق تمیز، ساندویچ پانل است. با توجه به ویژگی و مزایایی که تا کنون به آن اشاره کردیم ساندویچ پانل بهترین گزینه برای ساخت این گونه از فضاهاست. همان طور که می‌دانید ساندویچ پانل به دلیل داشتن یک لایه فوم عایق در برابر تبادل حرارت، برودت و انرژی، عایق بوده و از تبادل دما جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه حمل و نقل و نصب این سازه‌ها بسیار راحت است و ضایعات و نخاله‌هایی که حاصل از مصالح ساختمانی سنتی است را نخواهد داشت.

با توجه به اینکه کلین روم فضایی در داخل محیط‌های سر بسته است برای پوشش سقف و دیوار این سازه‌ها از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌کنند. همچنین نکته بسیار مهم در خصوص ورق ساندویچ پانل کلین روم این است که به صورت صاف و بدون شیار طراحی و تولید می‌شوند تا از نفوذ و رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری کنند.

همچنین بسته به نوع و کلاس بندی کلین روم‌ها نوع ورق می‌تواند کاملا صاف یا موجدار باشد. اگر ضخامت ورق بیشتر باشد کاملا صاف و اگر ضخامت ورق کمتر باشد، به صورت موجدار تولید می‌شود.

برای دریافت مشاوره در این خصوص می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل نمایید کارشناسان ما آماده هستند تا به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ دهند. ضمن اینکه نصب و اجرای کلین روم خود را می‌توانید به ما بسپارید.

اما اتاق تمیز به همین سادگی‌ها که تا الان راجع به آن صحبت کردیم نیست، اتاق تمیز یک اتاق چند لایه است که به طور مداوم نیاز به نظارت و نگهداری دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایر مطالب اتاق تمیز در سایت پانل تونیکس مراجعه نمایید.

اگر در رابطه با ساندویچ پانل اطلاعات کافی ندارید و یا نمیدانید که ساندویچ پانل دقیقاً چیست و چه کاربردی دارد می‌‎توانید به مقاله مراجعه کنید.

ویژگی ساندویچ پانل اتاق تمیز

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ساندویچ پنل اتاق تمیز داشتن عایق در مقابل گرما و سرما است، همچنین این پانل به دلیل ایزوله بودن این نام را به خود اختصاص داده است، معمولاً در صنایع بسیار حساس از این پانل استفاده می‌شود.

سردخانه

کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز یا کلین روم

ساندویچ پانل اتاق تمیز را با عنوان ساندویچ پانل اتاق عمل و یا ساندویچ پانل آزمایشگاهی نیز می‌شناسند. همان طور که در بالا اشاره کردیم از ساندویچ پانل کلین روم برای ساخت سازه‌هایی که در صنایع الکترونیک، خودرو، داروسازی، پزشکی کاربرد دارند، استفاده می‌شود.

متریال و جنس ساندویچ پانل اتاق تمیز

بهترین نوع متریال برای ساندویچ پانل اتاق تمیز یا کلین روم، استفاده از فوم پلی اورتان به همراه ورق آلوزینک است. دلیل آن هم این است که فوم پلی اورتان یکی از مقاوم‌ترین انواع فوم در برابر حرارت و رطوبت است. ورق آلوزینک نیز یک ورق فولادی با روکشی از آلومینیوم و روی است که در برابر رطوبت، خراشیدگی و خوردگی بالاترین مقاومت را دارد.

 شرکت تونیکس پانل با در نظر داشتن برترین متریال و کیفیت ساخت بالا می‌تواند به شما عزیزان این اطمینان را بدهد که براحتی می‌توانید از محصولات ساندویچ پانل سقفی و دیواری کلین روم ما استفاده کرده و سال‌های طولانی از این محصول با کیفیت استفاده کنید.

پانل

مشاوره خرید ساندویچ پانل

کاربرد این نوع پنل همان‌طور که پیش تر گفتم بسیار زیاد است به همین دلیل در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه دارید می‌توانید با مشاورین تونیکس پانل تماس بگرید تا شما را در خرید ساندویچ پانل اتاق تمیز مناسب محیط شما راهنمایی کنند.

قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز

قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز بستگی به نوع متریال انتخابی شما متغیر می‌باشد همچنین به دلیل نوسانات بسیار نرخ ارز و ورق آهن به کار رفته در پانل امکان درج قیمت مستقیم از طریق سایت نمی‌باشد. به همین دلیل است برای استعلام قیمت انواع ساندویچ پانل باید با مشاورین ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیر و دیگر ساندویچ پانل ها می توانید به صفحه در سایت مراجعه فرمایید

ساندویچ پانل اتاق تمیز یا کلین روم بیشتر در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

اصلی ترین کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز در اتاق های عمل می باشد زیرا به دلیل ایزوله بودن دمای اتاق عمل را برای بیمار حفظ می کند.

برای ورق و عایق ساندویچ پانل اتاق تمیز از چه متریالی استفاده می شود؟

اغلب برای کلین روم از ساندویچ پانل دو رو صاف به همراه فوم پلی اورتان استفاده می‌شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «ساندویچ پانل اتاق تمیز»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776