نکات نظافت کلین روم

همان طور که میدانید کلین روم از دسته فضاهایی است که در آن میزان ذرات آلاینده، میکروب‌ها و رطوبت در یک حد مشخص و تعیین شده‌ای به صورت ثابت حفظ می‌شود. اما اینکه چگونه این فضاها را تمیز می‌کنند شاید برایتان جالب باشد. ما در مطلب انواع اتاق تمیز به تفصیل درباره انواع اتاق تمیز توضیح دادیم.

همان طور که در  مطلب انواع اتاق تمیز خواندید کلین روم پیش ساخته از ساندویچ پانل ساخته شده است. از آن جایی که کاربری اینگونه فضاها به صورت اختصاصی، با ایزوله بودن آن مرتبط است قطعا تمیز نگه داشتن کلین روم به افزایش کارایی آن کمک می‌کند. برنامه و روش تمیز کردن هر کدام از انواع کلین روم‌ها با توجه به نوع کاربری آن‌ها متفاوت خواهد بود. در نتیجه هر گونه تجهیزاتی که در اتاق تمیز وجود دارد باید یک برنامه تمیز کردن برای آن وجود داشته باشد.

الزامات کلین روم

برنامه تمیز کردن کلین روم به صورت روزانه

  • به این شکل است که قبل از شروع فعالیت‌های روزانه، با استفاده از یک پاک کننده مرطوب کف کلین روم را تمیز و سپس با استفاده از یک جارو برقی مواد باقی مانده را جمع آوری کنید.
  • تمام پنجره‌ها و محل عبور و مرور پرسنل باید پاک شود.
  • پس از پایان کار نیز می‌بایست تمامی مناطقی که در آن فعالیتی انجام شده پاک شود.

تمیز کردن کلین روم به صورت هفتگی

پس از پایان یک هفته کاری می‌بایست اتاق تمیز را به گونه‌ای متفاوت از هر روز تمیز کرد به این صورت که ابتدا کف سالن را با استفاده از شوینده مخصوص اتاق تمیز، آب مقطر و فیلتر HEPA تمیز می‌کنند.

اما نباید از سقف این فضا غافل شد. سقف اتاق تمیز را هم با استفاده از مواد شوینده و آب مقطر تمیز می‌کنند. علاوه بر این لنزهای نور دیوایس‌ها را نیز با استفاده از یک دستمال مرطوب پاک می‌کنند.

نکات دیگری هم در خصوص نحوه تمیز کردن اتاق تمیز وجود دارد مثل اینکه هرگز نباید از پارچه‌هایی که خاصیت خورندگی دارند استفاده کنید و در عوض می‌بایست از پلی استر بافته شده استفاده کنید.

ضدعفونی کردن کلین روم

تجهیزات لازم برای نظافت کلین روم

همان طور که برای تمیز کردن خانه نیاز به دستمال، تی، رایت یا هر نوع مواد شوینده دیگری داریم برای تمیز کردن اتاق تمیز یا کلین روم نیز تجهیزات خاصی نیاز است.

مثلا اتوکلاو برای استرلیزه کردن تجهیزات به کار می‌رود و یا از پرتو فرابنفش و یا پراکسید هیدروژن برای میکروب زدایی اتاق استفاده می‌کنند. جارو برقی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم یکی دیگر از وسایل و تجهیزات برای تمیز کردن اتاق تمیز است.

درون جاروبرقی‌ها از فیلتر HEPA استفاده شده که ذرات معلق محیط را جمع آوری می‌کند. البته این نوع از جاروبرقی‌ها با جاروبرقی که در منازل استفاده می‌شود تفاوت زیادی دارد. برای مثال این جاروبرقی‌ها موتور الکترونیکی ندارند، مجهز به یک پمپ ونتوری هستند و برخلاف جاروبرقی‌های معمولی بدون اصطحکاک مکش می‌کنند.

اما نکات دیگری در خصوص تمیز کردن کلین روم وجود دارد برای مثال خود پرسنل بسته به نوع اتاق تمیز و کاربری آن از یک نوع پوشش خاص استفاده می‌کنند و در برخی موارد نیز برای به حداقل رساندن آلایندگی‌ها می‌بایست از دوش هوا استفاده کنند.

نظافت اتاق تمیز با جارو برقی

راه‌های کاهش کنترل آلودگی هوای اتاق تمیز

استفاده از پادری‌ها و کفپوش‌های چسبان در کلین روم تا حدودی مانع از ورود میکروارگانیسم‌ها به داخل فضای کلین روم می‌شود. در مطلب اتاق تمیز چیست درباره فیلتر هوای HEPA  و نحوه عمکلرد آن صحبت کردیم و گفتیم که این فیلترها ذراتی با اندازه معین را از بین می‌برند.

این روش‌ها از جمله مهمترین اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش آلودگی هوای اتاق تمیز است.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ساندویچ پانل اتاق تمیز و دیگر انواع ساندویچ پانل‌ها به صفحه مرتبط در بخش مقالات سایت پانل تونیکس مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776