سردخانه

همه چیز درباره سردخانه

همان طور که میدانید یخچال عنصر اصلی آشپزخانه محسوب می‌شود نه تنها افراد معمولی بدون یخچال نمی‌توانند مواد غذایی خود را حفظ کنند بلکه صنایع نیز برای اهداف مختلف به سردخانه یا همان اتاق‌های سرد نیاز دارند. سردخانه فضایی است سرپوشیده که دما و رطوبت در آن کنترل شده و از یکسری الزامات بهداشتی تبعیت می‌کند و معمولا برای نگهداری مواد غذایی از آن استفاده می‌شود.

به صورت کلی سردخانه یکسری اجزای اصلی دارد که شامل درب، بدنه، کمپرسور، اواپراتور، تابلو برق ( تمامی تجهیزات الکترونیکی و سیم کشی سردخانه داخل این محفظه قرار دارد) و کندانسور است.

یکسری تجهیزات نیز برای ایجاد سرمایش در سردخانه وجود دارد که این قسمت متشکل از یکسری قطعات اصلی مثل کمپرسور، کندانسور، اوپراتور، شیر انبساط است که در کنار یکدیگر مجموعه سیستم تبرید سردخانه را تشکیل می‌دهند.

تاریخچه سردخانه

قطعا در  زمان‌های گذشته بدون وجود یخچال یا سردخانه نگهداری مواد غذایی یک کار چالش برانگیز و سخت بوده است. شاید شنیده و یا دیده باشید که در گذشته زمانی که هنوز یخچال‌های امروزی اختراع نشده بودند مردم از روش‌های گوناگونی مانند ترشی انداختن، نمک سود کردن و یا دودی کردن رای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کردند.

جالب است بدانید در گذشته فضاهایی را به شکل اتاق سرد یا سردخانه با متریالی شبیه به ساندویچ پانل درست می‌کردند تا در برابر تبادل حرارت و برودت عایق باشد. به این صورت که در فصل زمستان، کوه‌های یخی که در اطراف رودخانه‌ها و کوه‌ها ایجاد می‌شد را می‌بردند و با موادی مثل خاک اره و کاه آن را عایق می‌کردند تا سرمای خود را از دست ندهد.

مطالعات نشان می‌دهد که ویلیام کالن پزشک اسکاتلندی اولین کسی بود که مشکلات مربوط به سردخانه خانگی را حل کرد و در سال 1755 یک دستگاه تبرید کوچک ساخت. تبرید انتقال گرما از یک سیال یا یک محیط و دفع آن به سیال دیگری است به بیان کلی فرایند سردسازی با انتقال گرما از یک محیط با دمای پایین به یک محیط با دمای بالاتر است.

در اواخر دهه 1800 بود که سیستم تبرید فشرده اختراع شد و تغییر عمده ای در توسعه محلول های ذخیره سازی سرد ایجاد کرد. در سال 1820، مایکل فارادی شروع به مایع سازی گازها با استفاده از فشارهای بالا و پایین کرد.

اختراع اولین سیستم تبرید فشرده سازی بخار نیز در سال 1834 اتفاق افتاد. پس از این دوره، سیستم های تبرید به خصوص در صنعت گوشت رایج شد، به طوری که محصولات منجمد می توانند به راحتی به خارج از کشور منتقل شوند.

امروزه از سیکل تبرید تراکمی برای سردخانه‌های بالای صفر، زیر صفر، کارخانه‌های یخ سازی، صنایع لبنی و شیمیایی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

چنین سیستم‌هایی در واگن‌های ریلی و کامیون‌های حمل و نقل نیز برای حفظ محصولات منجمد در حین حمل و نقل پیاده‌سازی شدند. اما فریزرها تقریبا از اواسط قرن بیستم معرفی شدند. در نهایت در طول چند دهه سردخانه و یخچال به بخش جدایی ناپذیر هر خانه‌ای تبدل شد. تمام کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ برای حفظ غذا و اطمینان از اینکه مشتریان بهترین محصولات را دریافت می‌کنند به اتاق‌های سرد متکی هستند.

انواع سردخانه

انواع سردخانه صنعتی

معمولا سردخانه‌های صنعتی را بر اساس میزان دما به دو دسته سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر تقسیم بندی می‌کنند. سردخانه‌های بالای صفر دارای دمای نگهدای معمولا بین 1 تا 4 درجه سانتی گراد هستند و به 2 صورت کوتاه مدت و بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.  البته این رنج دمایی ثابت نیست و بسته به محصولی که در آن نگهداری می‌شود متغیر است.

منظور از سردخانه کوتاه مدت این است که محصولات به تدریج وارد سردخانه می‌شوند و حداکثر تا 15 روز در سردخانه نگهداری می‌شوند.

اما سردخانه‌های بلند مدت معمولا برای نگهداری محصولات در بازه زمانی طولانی تری است و محصولاتی مانند سبزیجات، میوه جات، مواد لبنی، گل و گیاه و دارو می‌توانند در این سردخانه‌ها نگهداری شوند. سردخانه‌های بالای صفر معمولا همان یخچال‌های فروشگاهی هستند که در سوپر مارکت‌ها و هایپر مارکت‌ها وجود دارند.

اما سردخانه‌های زیر صفر با عنوان سردخانه‌های انجماد شناخته می‌شوند که بازه دمایی این سردخانه‌ها حدودا در بین 12- تا 23- درجه است و محصولاتی مثل گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و صیفی جات در این سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند.

کاربری سردخانه زیر صفر معمولا در رستوران‌ها، کترینگ‌ها، فروشگاه‌های مواد پروتئینی، و کشتارگاه‌ها است چون در این اماکن بیشتر محصولات گوشتی و پروتئینی نگهداری می‌شود که نیاز به سردخانه زیر صفر دارند.

سردخانه صنعتی

اما نوع دیگری از سردخانه وجود دارد به نام تونل انجماد . ویژگی تونل انجماد در این است که به سرعت محصول مورد نظر را منجمد می‌کند این کار دو مزیت دارد یکی اینکه استفاده از تونل انجماد باعث جلوگیری از خرابی و فساد محصولات گوشتی می‌شود. دوم اینکه باعث می‌شود و وقتی محصولات وارد سردخانه شدند موتورهای سردخانه انرژی کمتری برای منجمد کردن محصولات صرف کنند. رنج دمایی در داخل تونل‌ها انجماد معمولا بین 38- تا 40- درجه سانتی گراد است.

اما سردخانه‌ها بر اساس محل استقرار هم به چند دسته تقسیم می‌شوند: مثلا برخی سردخانه‌ها در گمرک واقع شده‌اند که برای نگهداری ورود و خروج کالاهایی که نیاز به سردخانه دارند مثل دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد که گمرک برای نگهداری محصولات شما، تخلیه و بارگیری و ترخیص هزینه جداگانه‌ای را دریافت می‌کند.

نوع دیگری از سردخانه‌ها هستند که به صورت اختصاصی طراحی شده، یعنی کارفرمایان و صاحبان کسب و کار در کنار هتل، رستوران، سوپرمارکت، بیمارستان این سازه‌ها را احداث می‌کنند.

اگر قصد دارید درباره سردخانه صنعتی بیشتر بدانید توصیه می‌کنم برای خواندن کامل مقاله سردخانه صنعتی به صفحه لینک شده در این قسمت مراجعه نمایید.

ساندویچ پانل سردخانه

با توجه به ویژگی‌های گفته شده سردخانه فضایی است که وجوه آن از نظر تبادل حرارت، برودت و رطوبت عایق باشد. به همین دلیل ساندویچ پانل یکی از اصلی‌ترین اجزای بدنه سردخانه محسوب می‌شود.

همان طور که میدانید مبحث ساندویچ پانل سردخانه بسیار گسترده است به همین دلیل توصیه می‌کنیم به آدرس صفحه مربوطه برای دریافت اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

کانکس سردخانه

همان طور که میدانید کانکس سازه‌ای است که به دلیل اینکه از ساندویچ پانل ساخته شده، قابلیت حمل و نقل و جا به جایی دارد. کانکس سرخانه‌ای نیز با امکان نصب و اجرا هم در فضای باز و هم در فضای بسته برای نگهداری انواع محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جهت دریافت اطلاعات کامل‌تر به مقاله کانکس سردخانه در سایت پانل تونیکس مراجعه نمایید.

کانکس سردخانه

سردخانه کانتینری

همان طور که پیداست متریال اصلی کانتینر نیز از ساندویچ پانل است و از کانتینرها برای جابه جایی کالاها و محصولات از طریق کشتی و راه‌های دریایی استفاده می‌شود. از کانتینر با کاربری سردخانه نیز برای نگهداری و جا به جایی مواد غذایی از طریق کشتی‌ها و سکوهای نفتی استفاده می‌شود. سردخانه کانتینری نیز در دو محدوده دمایی بالای صفر و زیر صفر و در ابعاد 20 فوت و 40 فوت طراحی و تولید می‌شوند.

موتور سردخانه

موتور سردخانه یا همان کمپرسور سردخانه بخش اصلی یا همان قلب تپنده یک سردخانه محسوب می‌شود و بر اساس قدرت و توان برودتی که می‌توانند ایجاد کنند به دسته‌های متفاوتی تقسیم بندی ‌می‌شوند. وارد شدن به حوزه انواع موتور سردخانه از حوصله این بحث خارج است چرا که این بخش رسما دنیای خود را دارد به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر در این زمینه متخصص نیستید حتما از مشاوران آگاه در این زمینه کمک بگیرید.

اما برندهای معتبری در حوزه کمپرسور سردخانه وجود دارند مثل بیتزر (Bitzer) کوپلند (Copeland)، رفکامپ (Refcomp)که هر کدام بر اساس نوع گاز ( آمونیک، فریون)، توان برودتی و…متفاوت هستند.

ساندویچ پانل سردخانه

عایق سردخانه

همان طور که اشاره کردیم اجرای سردخانه کاری بسیاری تخصصی است در همین راستا مهندس مکانیک بر اساس قدرت موتور سردخانه، مکان احداث، کاربری، نوع محصولات و سایر موارد ضخامت و نوع عایق مصرفی را تعیین می‌کند.

معمولا برای سردخانه‌های بالای صفر ضخامت 7 الی 10 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود و برای سردخانه‌های زیر صفر 10 الی 15 سانتی متر متداول است.  نکته مهم دیگری که در خصوص ساندویچ پانل‌های سردخانه صادق این است که به دلیل اینکه این سازه‌ها در فضای سرپوشیده اجرا می‌شوند برای پوشش دیوار و سقف در این سازه‌ها از ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌شود.

علاوه بر این بهترین نوع فوم سردخانه‌ها استفاده از فوم پلی اورتان و بعد فوم xps است. فوم پلی اورتان بالاترین مقاومت را در برابر حرارت و رطوبت دارد.  ورق به کار رفته در ساندویچ پانل‌ سردخانه نیز معمولا از جنس ورق آلوزینک بوده، چرا که در برابر رطوبت، خوردگی و پوسیدگی پایداری بالایی دارد.

قیمت سردخانه

قیمت سردخانه به 2 دسته کلی قیمت تهیه مصالح و متریال مورد نیاز برای ساخت سردخانه و هزینه نصب و اجرای سردخانه تقسیم بندی می‌شود.  پانل تونیکس تولید کننده و ارائه دهنده ساندویچ پانل سردخانه با بهترین کیفیت با استفاده از فوم فولکسر ترکیه است. ضمن اینکه طراحی، نصب و اجرای سردخانه خود را نیز می‌توانید به ما بسپارید. همان طور که می‌دانید قیمت ساندویچ پانل به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و در یک بازه زمانی نوساناتی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای اطاع از قیمت ساندویچ پانل سردخانه از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سردخانه صنعتی بالای صفر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره خرید

021-26421776